7 thoughts on “Celibat czy żona?

 1. Bóg wszystkie stworzenia błogosławił, by były płodne, rozmnażały się.
  Nie mógł tak pobłogosławić bezpłciowego człowieka, póki go nie podzielił na płcie, by mógł zaludniać ziemię.
  Z tego wniosek, że człowiek służy Bogu głównie zaludnianiem ziemi.
  Natomiast Paweł w 1Kor 7 zapewnia, że małżonkowie Bogu służyć nie mogą, bo służą nawzajem sobie.
  Ale Paweł nie pisze jak służą Bogu mężczyźni nieżonaci i kobiety niezamężne.
  Jedynie wyjaśnia, dlaczego celibat jest lepszy od małżeństwa:
  Małżeństwo wg niego, to sposób na bezgrzeszną rozpustę, bo „Lepiej jest żyć w małżeństwie, niż płonąć” (1Kor 7,9); „… lepiej jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą. Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża.”, itd.
  Listy Pawła, to największy anty-Boży bzdurnik.
  Krystyna.

 2. „Drobiazgi” dotyczące odpowiedzi:

  1Kor 9,5 świadczy, że Paweł nie chodził sam.
  Niewyraźnie było wspomniane to, co Paweł powiedział w 1Kor 7,6.12 itp, że nie wszystko co mówi jest z nakazu Boga.
  Dziękuję za wyjaśnienie przyczyny pogardy dla małżeństw.
  Paweł przeklinał (Ga 1,8-9) i kazał swoim uczniom, czyli chrześcijanom (Dz 11,25-26) we wszystkim siebie naśladować, więc chrześcijanie go naśladują.
  Listy Pawła podzieliły wierzących w Chrystusa na Kościoły, bo nie można głosić i realizować wszystkiego, co w nich napisano. Niektóre urywki są sprzeczne.
  Nauka Jezusa jest niepodzielna: uzdrawianie chorych, wypędzanie złych duchów w czeluść (Łk 8,31), rozmnażanie pożywienia, panowanie nad naturą, miłowanie innych jak siebie, upominanie grzeszących, przebaczanie itp.
  Nawet jeśli ktoś by robił tylko jedną z tych możliwości, to by osobnego Kościoła nie organizował.
  Paweł NIE był apostołem Jezusa.
  1Kor 5,5 świadczy kim był.
  Trzeba wierzyć nie tylko w istnienie Jezusa, ale również Jezusowi.
  Jezusowi, a NIE Pawłowi !!!

 3. @Krystyna moim zdaniem źle interpretujesz to co Paweł pisał a potem ta interpretacja nie zgadza ci się z resztą Biblii. Ja bym proponował abyś spojrzała na pisma Pawła z założeniem, że są zgodne z resztą Pisma i zobacz czy taka interpretacja nie jest zgodna.
  Przykładowo gdy Paweł mówi o małżeństwie to nie zakładaj, że neguje całe Pismo przy tym. Zobacz, że wszystko jest powiedziane w kontekście to znaczy w przypadku Pawła, który bardzo dużo podróżował, był wielokrotnie biczowany, kamienowany i wydawany na śmierć to gdyby był żonaty zrobiłby wielką szkodę swojej żonie i dzieciom. Paweł piszę wyraźnie, że chodzi o to w jakich czasach żyli i z uwagi właśnie na tamte czasy tak napisał jak napisał. Co jest zgodne z Duchem Ewangelii i ofiarnej miłości do innych.
  Podobnie tutaj: „Bądźcie naśladowcami moimi, jak i ja jestem naśladowcą Chrystusa.” 1 Kor 11:1
  Możesz założyć, że jest to sprzeczne lub wykazać odrobinę dobrej woli i spojrzeć na ten werset w sposób właściwy, pasujący do reszty Biblii to znaczy tak, że Paweł nawołuje do naśladowania go tak jak on naśladuje Chrystusa, czyli pośrednio nawołuje do naśladowania Jezusa.

  Nie dziwi cię to, że Piotr uznawał Pawła jako brata w wierzę? Myślę, że skoro Piotr osobiście widział się wiele razy z Pawłem to wiedziałby lepiej czy jest on wierny ewangelii czy nie. Nie czytaj bzdur Żydów Mesjanistycznych (którzy nie są nawet żydami). Oni rozsiewają wiele kłamstw.

 4. Czytam TYLKO BIBLIĘ i niczego nie interpretuję, tylko PORÓWNUJĘ naukę Jezusa z listami Pawła zwanymi „słowem Bożym”.
  Jezus nie kazał Jedenastu Ewangelii interpretować, tylko kazał ją głosić wszystkim narodom oraz uczyć realizacji (Mk 16,14-18).
  Paweł kazał im głosić ją tylko obrzezanym (Ga 2), a sam wybrał się do pogan z teoriami, których Jezus nie znał. Bo gdyby znał i akceptował, to by je sam głosił, a On o Pawle i jego bajkach nawet nie wspomniał.
  Listy Pawła są słowem Pawła, a NIE Boga, a głoszona przez niego TYLKO POGANOM (Ga 2) „ewangelia” jest odwrotna do tej Ewangelii, którą głosił i 11 Apostołom WSZYSTKIM NARODOM polecił głosić Jezus.
  NIE Jezus, tylko Paweł w 1Kor 5,4-5 AWANSOWAŁ DIABŁA NA ZBAWICIELA, a Jezusa na jego pachołka – takiego, jakim wg Dz 9,1-2 sam był dla arcykapłana.
  Jak to się ma do Ewangelii głoszonej przez Jezusa?
  Nie mówię, ze kapłani źle czynią żyjąc bez żony, tylko ZMUSZANIE ich do bezżenności jest wg Ewangelii głoszonej przez Jezusa bezpodstawne ( 21,21-22).

  Paweł pozwolił niepłonącym mężczyznom (1Kor 7,9) żenić się ze swoimi dziewicami dopiero wtedy, kiedy przeszły ich lata płodności.
  Bardzo to „mądre” i łaskawe z jego strony.

 5. > niczego nie interpretuję

  Oczywiście, że interpretujesz, każdy interpretuje i ty również.

  > Paweł kazał im głosić ją tylko obrzezanym

  Nie prawda, przeczytaj Dzieje Apostolskie, Paweł najpierw szedł do synagog a potem do pogan

  > „ewangelia” jest odwrotna do tej Ewangelii

  Nie prawda, nie ma żadnych podstaw aby to stwierdzić

  > AWANSOWAŁ DIABŁA NA ZBAWICIELA

  Kolejny błąd w interpretacji słów Pawła.

  > ZMUSZANIE ich do bezżenności

  Paweł nigdzie nikogo nie zmuszał do bezdzietności a wręcz przeciwnie, nauczał, ze duchowieństwo musi mieć żony

  > pozwolił niepłonącym mężczyznom (1Kor 7,9) żenić się ze swoimi dziewicami dopiero wtedy, kiedy przeszły ich lata płodności

  bzdura totalna i nie ma to pdstaw w Biblii. Przeczytaj raz jeszcze ten fragment tam mowa jest o czymś innym.

  Ty z góry zakładasz, ze Paweł był zwodzicielem i potem dopasowujesz jego pisma tak aby znaleźć coś na niego zamiast wykazać odrobinę dobrej woli i zastanowić się nad tym co czytasz.

 6. Szymon.
  Paweł kazał Apostołom, a nie sobie głosić Ewangelię TYLKO obrzezanym.
  Skoro nie masz podstaw do jakichś twierdzeń, to ich nie twierdź. Ja je mam, więc twierdzę i jak będziesz chciał je poznać, to wskażę.
  Jak interpretujesz 1Kor 5,4-5 ?
  Paweł swoim wybrańcom na biskupów KAZAŁ mieć najwyżej jedną żonę.
  Innym swoim wyznawcom radził jej nie mieć.
  O czym wg Ciebie jest mowa w 1Kor 7,36 ?
  Bo wg mnie pozwolił staruszkom brać ślub jeśli facet ma wyrzuty sumienia, że zmarnował życie swojej dziewicy nie pozwalając jej być matką. A wcześniej się z nią nie ożenił, bo nie płonął ku niej żądzą, co wg 1Kor 7,9 by go do ślubu upoważniło.
  Póki nie przeczytałam listów Pawła, póty nie wiedziałam co napisał, więc nie „z góry” oceniłam ich autora.
  Mam mieć dobrą wolę w zastępowaniu Ewangelii bzdurami zapisanymi w listach Pawła?
  To byłaby bardzo zła wola.

 7. Widzę, że tutaj też wkleiłaś to co mi wysłałaś na miala. Także ja pozwolę sobię również wkleić treść tego maila jako moją odpowiedź:)

  Hej,
  Zgadzam się, że zmuszanie kapłanów do celibatu jest dużym błędem. Robią to ludzie, o których Piotr napisał:

  „A cierpliwość Pana naszego uważajcie za ratunek, jak i umiłowany brat nasz, Paweł, w mądrości, która mu jest dana, pisał do was; Tak też mówi we wszystkich listach, gdzie o tym się wypowiada; są w nich pewne rzeczy niezrozumiałe, które, podobnie jak i inne pisma, ludzie niewykształceni i niezbyt umocnieni przekręcają ku swej własnej zgubie.” 2 Piotr 3:15

  Także Piotr wiedział, że Paweł niektóre rzeczy trochę zawile tłumaczy jednak mogą te rzeczy być niezrozumiałe tylko przez „niewykształconych i niezbyt umocnionych” bo to oni przekręcają jego słowa tak jak to ma miejsc w kwestii celibatu. Paweł nigdy nie nakazywał celibatu i jest to jasne z jego pism.

  W 1Kor 5,4-5 wcale Paweł nie awansuje Diabła na zbawiciela. Twoja interpretacja jest błędna i utrzymując taką masz wrażenie, że jego pisma się nie zgadzają z resztą Biblii. To co Paweł tutaj mówi to fakt, że jeśli ktoś chce trwać w grzechu to czasem jedyną możliwością ratunku dla takiego człowieka jest pozwolić mu na to aby przejrzał na oczy do czego jego postępowanie prowadzi. Tutaj wcale nie jest napisane, że diabeł go by zbawił więc nie dopisujmy nic.

  Ja nie znajduje niczego odwrotnego w nauce Pawła odnośnie ewangelii jeśli ty widzisz, że Paweł nauczał czegoś sprzecznego to proszę pokaż to. Ja od wielu lat studiuję Pismo Święte a z tym problemem oskarżania Pawła spotkałem się już chyba 6 lat temu (albo wcześniej) i jak dotąd nie znalazłem ani jednej niezgodności z nauczaniem Jezusa czy w ogóle z resztą Pisma.

  Musisz spojrzeć na te rzeczy raz jeszcze ze świeżym spojrzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 characters available

klqn5

Please type the text above: