Wino Babilonu – Niedziela

Pobierz audio
Pobierz video

Czy Pismo nakazuje święcenie niedzieli? Omawiamy wszystkie fragmenty mówiące o 1 dniu tygodnia (niedzieli) po zmartwychwstaniu Jezusa aby dowiedzieć się prawdy. Przedstawiamy również 10 przykazań w Nowym Testamencie.

40 thoughts on “Wino Babilonu – Niedziela

 1. Fajna sceneria. 🙂

  Co sądzicie w takim razie o fragmencie: Nie składajcie już ofiary daremnej, kadzenie, nowie i szabaty mi obrzydły, zwoływanie uroczystych zebrań – nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości. Waszych nowiów i świąt nienawidzi moja dusza, stały mi się ciężarem, zmęczyłem się znosząc je. A gdy wyciągacie swoje ręce, zakrywam moje oczy przed wami, choćbyście pomnożyli wasze modlitwy, nie wysłucham was, bo na waszych rękach pełno krwi. Obmyjcie się, oczyśćcie się, usuńcie wasze złe uczynki sprzed moich oczu, przestańcie źle czynić! Uczcie się dobrze czynić, przestrzegajcie prawa, brońcie pokrzywdzonego, wymierzajcie sprawiedliwość sierocie, wstawiajcie się za wdową!
  Izaj. 1.13-17

 2. Ten sam Izajasz napisał również te słowa:

  Jeżeli powstrzymasz swoją nogę od bezczeszczenia sabatu, aby załatwić swoje sprawy w moim świętym dniu, i będziesz nazywał sabat rozkoszą, a dzień poświęcony Panu godnym czci, i uczcisz go nie odbywając w nim podróży, nie załatwiając swoich spraw i nie prowadząc pustej rozmowy,
  [Izaj 58:13]
  wtedy będziesz się rozkoszował Panem, a Ja sprawię, że wzniesiesz się ponad wyżyny ziemi, i nakarmię cię dziedzictwem twojego ojca, Jakuba, bo usta Pana to przyrzekły.
  [Izaj 58:14]

  Więc, albo uznamy, że Biblia ma sprzeczności i przestaniemy wierzyć Słowu Bożemu albo wykażemy odrobinę dobrej woli i spróbujemy zrozumieć o co tam tak na prawdę chodzi.

  „choćbyście pomnożyli wasze modlitwy, nie wysłucham was,” – czy zatem mamy się nie modlić?

  Dalej Pan wszystko tłumaczy:
  „Obmyjcie się, oczyśćcie się, usuńcie wasze złe uczynki ” i dalej „przestrzegajcie prawa” (czyli również i saabatu!).

  Problem polega na tym, że my jako ludzie mamy tendencje do wpadania w rutynę i zadowalamy się „pozorem pobożności”.
  Jaki sens miałoby przestrzeganie sabatu jeżeli nie chodzilibyśmy z Jezusem każdego dnia? Byłaby to tylko forma pobożności. Taką służbą Bóg się brzydzi.
  Mamy trwać w Nim. Pamiętać o Nim na wszystkich naszych drogach. Czytać o Jezusie, myśleć, rozmawiać z Nim. Przebywać razem. Następstwem (owocem) takiego związku będzie przestrzeganie prawa. W tym i sabatu.
  Przestrzeganie prawa nie daje nam zbawienia! To Jezus nas zbawia.
  Często o tym zapominamy i stajemy się tacy jak Ci Izraelici do których pisał Izajasz te ostre Boże Słowa.

 3. O to co udało mi się znaleźć. Cesarz Konstantyn ustanowił (321r.) niedzielę, dniem wolnym od pracy (przynajmniej w miastach). Gdzieś przeczytałem ale nie pamiętam źródła, że szanował on dwa dni: sobotę i niedzielę. Natomiast oficjalnie dzień szabatu został
  przeniesiony z soboty na niedzielę przez papieża Sylwestra I.

  Podaję źródła:
  [1] http://www.gracecentered.com/christian_forums/seventh-day-adventist-forum-%28sda%29/who-changed-sabbath-from-saturday-to-sunday/?wap2
  [2] http://biblelight.net/sylvester-I.htm

 4. Szabat (obowiązkowy odpoczynek) nie obowiązuje, a niedziela jest dobrym dniem na świętowanie, ponieważ tego dnia w Jezusie nastało nowe stworzenie, w którym mamy już udział przez wiarę w Niego. Dla chrześcijan każdy dzień tygodnia powinien być traktowany jako szczególny dzien spędzony z Panem 🙂 Nikt nigdzie ( chyba nawet u Katolików) nie zmusza nikogo do czczenia niedzieli, to tylko umowny wybór jednego z dni w tygodniu !

  Sabat nie dotyczy żadnego z Chrześcijan, no chyba że któryś z was ma mamę Żydówkę, Jezus Chrystus wypełnił Prawo… Nadanie Sabatu jest jednym z ponad 600 praw i obowiązków, nakazów, które dał Pan Żydom… dzięki śmierci na Golgocie naszym Prawem jest Chrystus i Prawo nie ma mocy na tych któzy się schornili w Chrystusie!

 5. @Nebrasca
  Byłem katolikiem i wiem, że na spowiedzi najgorszym grzechem jaki mogłem popełnić to zawsze było nie bycie w niedziele na mszy. Ze wszystkich świństw jakie człowiek mógł zrobić, to jedno było zawsze najgorsze i to u każdego księdza u którego miałem okazję się spowiadać.

  Teraz druga sprawa. Dlaczego twierdzisz, że przykazania Boże napisane Jego własnym palcem na kamiennych tablicach, nazwane wiecznymi, niezmiennymi, doskonałymi , świętymi itp… zostały unieważnione?
  Jeżeli tak jest, to w takim razie nie będziesz miał nic przeciwko jak cię na przykład okradnę no nie? Przecież mogę, skoro Jezus wypełnił to prawo?

  Sorry za sarkazm ale chcę po prostu zwrócić uwagę na zależność między łaską a prawem. Ważne jest abyśmy to rozumieli i nie odrzucali ani jednego ani drugiego:)
  Dzięki za komentarz:)

 6. Społeczność Katolicka to niejedyna społeczność i to że tam stawia się niedzielne czczenie Pana ponad prawdziwą, biblijną wiarę nie znaczy, że trzeba negować słuszności spotykania się np. ze zborem w ten dzień !

  Przypomnij sobie dla kogo zostało nadane Prawo… czyż nie dla Żydów? Tylko Żydów obowiązują te obowiązki, zasady życia jakie nakazał Bóg, opisując je w ST.

  A co do tego czy nie będę miał nic przeciwko jak mnie okradniesz… ja nie…no może troche sie zdenerwuje, ale to Pan będzie cię za to rozliczać bo on jest twoim Bogiem, bo Jezus Chrystus, nasz odkupiciel dał nam jedno przykazanie o miłości bliźniego i kradzież dokładnie zawiera się w przykazaniu miłości… czyż nie? Okradając mnie łamiesz to przykazanie, więc to nie jest tak że odrzucając Prawo możemy bić, zabijać, kraść do woli 🙂

 7. @Nebrasca
  Czyli jeżeli na przykład będąc chrześcijaninem oddaje cześć baalowi albo szatanowi (mam innych bogów) to nie jest to grzechem?

  Widzisz, mnie się wydaje, że jest to bardzo poważny grzech.

  Jezus przecież nie dał tylko jednego przykazania a mnóstwo przykazań z których pierwszym i najważniejszym jest miłość do Boga, która to objawia się w przestrzeganiu Jego przykazań. Których? Wszystkich.

  Rzym. 3,31: „Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy”.

  utwierdzamy!

  Prawo zostało dane wszystkim ludziom. Po prostu przepisy o świątyni – te które były „cieniami przyszłości” – zostały wypełnione w osobie Jezusa i nie ma konieczności ich stosowania (chodzi o baranki, święta, nowia, itp… – niektórzy nazywają ten zakon, zakonem ceremonialnym).

  Gdyby zakon nie obowiązywał to nie wiedzielibyśmy czym jest grzech. Oczywiście można mówić, że przecież Duch Boży człowieka prowadzi. I to prawda ale czy tylko On może człowieka prowadzić? Jest wiele nieczystych duchów które z chęcią się tego zajęcia podejmuje. Skąd mamy wiedzieć który jest z Boga?
  „…gdyż przez zakon jest poznanie grzechu” (Rzym. 3:20). Tylko w ten sposób możemy to wiedzieć.

  Biblia podaje tylko jedną definicję grzechu:
  „…a grzech jest przestępstwem zakonu” (Jan 3,4)

  Usuń zakon a okaże się, że niema grzechu. Widzisz jest problem w takim mówieniu, że przecież okradając Cię bym nie robił tego z miłości więc miałbym grzech. Ano taki jest problem, że „Podstępne jest serce,bardziej niż wszystko inne,i zepsute,któż może je poznać…?” Ks.Jeremiasza19.9. Serce może robić człowieka w konia.

  Odrzucenie przykazań jest jak odrzucenie Boga bo one opisują Jego istotę. To jest Jego Słowo. Odrzucając je odrzucamy dawce tego Słowa.

  A więc wracając do przykładu o kradzieży. Pokaże Ci pewien absurd:
  Przecież jak Cię okradnę to jedynie z miłości bo miłość pieniędzy jest korzeniem wszelkiego zła a ja z miłości wolę Ci tego zaoszczędzić;P
  Jeżeli teraz mi napiszesz, że to nie jest miłość to jak mi udowodnisz, że masz rację nie mając zakonu? Słowo Boże, przykazania, zakon jest naszym mieczem. Bez Słowa jesteśmy bezbronni. Tylko łącząc przykazania z łaską Chrystusa możemy zrozumieć istotę grzechu i rozpocząć dobry Bój wiary. W przeciwnym razie może się okazać, że jesteśmy ślepi.

  Gdyby nie zakon nie wiedziałbym co to grzech bo jestem zły z natury. Dlatego wielbię Boga za Jego Słowo, za Jego przykazanie – mimo, że tak często moje życie nie jest z nim zgodne;/ Gdyby jednak nie było zakonu, myślałbym, że jestem doskonały a nie jestem. Dzięki temu, że mamy zakon nadany na Synaju wiem, że jestem żałosny. Jednak chwała niech będzie Jezusowi, który daje mi swoją doskonałość! W zamian za moje grzechy.

  —-
  aha, jeszcze jedno: (Mar 2:27) „Sabat jest ustanowiony dla człowieka…” a nie tylko dla Żyda;P

 8. Miłość do Boga jest najważniejszym z przykazań, a więc czczijmy Go, wychwalajmy Jego Imię, niech sposób naszego życia będzie czcią dla Niego i podziękowaniem ! Wystrzegajmy się grzechów, utwierdzając tym samym Zakon, ale pamiętajmy że dzięki Jezusowi jesteśmy ponad Zakonem, dzięki Jego łasce i miłości do nas, będąc w Jezusie, wtedy kiedy przyjmujemy Go do naszego życia nasze czyny same, przez łaske staną się takie jak karze Zakon.

  1 tym 1:5-11 BT 5 Celem zaś nakazu jest miłość3, płynąca z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej. 6 Zboczywszy od nich, niektórzy zwrócili się ku czczej gadaninie. 7 Chcieli uchodzić za uczonych w Prawie nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani tego, co stanowczo twierdzą. 8 Wiemy zaś, że Prawo jest dobre, jeśli je ktoś prawnie stosuje, 9 rozumiejąc, że Prawo nie dla sprawiedliwego jest przeznaczone4, ale dla postępujących bezprawnie i dla niesfornych, bezbożnych i grzeszników, dla niegodziwych i światowców, dla ojcobójców i matkobójców, dla zabójców, 10 dla rozpustników, dla mężczyzn współżyjących z sobą, dla handlarzy niewolnikami, kłamców, krzywoprzysięzców i [dla popełniających] cokolwiek innego, co jest sprzeczne ze zdrową nauką, 11 w duchu Ewangelii chwały błogosławionego Boga, którą mi zwierzono.

  Zastanawia mnie jak możesz wybierać sobie spośród Zakonu te prawo, które są wygodne… przecież przestrzeganie Szabatu to jedno z wielu obowiązków…. ! Część z nich cię dotyczy, część nie bardzo… a może Chrystus uwolnił Cię tylko od polowy… bądź jednej trzeciej….
  Pozatym przybliz prosze w jaki sposob w ST nakazano obchodzic szabat, a potem szczerze napisz, czy sie do tego stosujesz….Zakon zawiera szabat i wszystkie przykazania i przepisy. Jezus Chrystus jest naszym Sabatem, czyli naszym Odpocznieniem.

  Tak, zgadzam się ST wyznaczył nam co jest grzechem, i dzięki temu wiemy co i jak czynić by podobać się Bogu, tylko musimy pamiętać o wolności jaką otrzymaliśmy w prezencie, zupełnie za nic od Jezusa Chrystusa. My Chrześcijanie nie możemy sami siebie pozbawiać tej radości, która płynie z korzystania z tej wolności.

  Ga 5:1-6 Bw „Chrystus wyzwolił nas, abyśmy w tej wolności żyli. Stójcie więc niezachwianie i nie poddawajcie się znowu pod jarzmo niewoli.(2) Oto ja, Paweł, powiadam wam: Jeśli się dacie obrzezać, Chrystus wam nic nie pomoże.(3) A oświadczam raz jeszcze każdemu człowiekowi, który daje się obrzezać, że powinien cały zakon wypełnić.(4) Odłączyliście się od Chrystusa wy, którzy w zakonie szukacie usprawiedliwienia; wypadliście z łaski.(5) Albowiem my w Duchu oczekujemy spełnienia się nadziei usprawiedliwienia z wiary,(6) bo w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy, lecz wiara, która jest czynna w miłości.”

 9. Trochę nie rozumiem Twojego toku rozumowania. W pewnym sensie napisałeś, że obowiązują wszystkie z 10 przykazań prócz czwartego? Hmm dlaczego prócz czwartego? Jest przecież ono najprostszym przykazaniem do wypełnienia. Co jest trudnego w nie pracowaniu jednego dnia tygodnia?

  Piszesz, że spędzenie jednego dnia tylko z Bogiem jest jarzmem? Hyh!? Przecież Jezus pokazał nam jak powinniśmy spędzać ten dzień. Przestrzegajmy go tak samo jak Jezus a nie jak faryzeusze a nie będzie to jarzmem a błogosławieństwem.

  Ja czekam z utęsknieniem na sobotę bo wiem, że w tym dniu mogę być z moim Bogiem, mogę olać wszelką pracę wiedząc, że Bóg zadba o to aby wszystko się ułożyło. Jestem mu wdzięczny za to przykazanie. Daje ono niesamowitą wolność. Jest ono właśnie tym o czym pisał Paweł (chyba Paweł) w liście do Hebrajczyków w rozdziale 8 – namiastką nieba. Ciesze się, że już od jakiejś godziny mogę przestać się martwić o cokolwiek. Jestem wolny.

  Paweł w wielu miejscach jasno piszę, jaki jest cel zakonu. Piszę co wypełnił Chrystus a co dalej pozostaje. Spróbuje to streścić:

  a) Jeżeli bym – dla przykładu – złożył ofiarę za grzech w postaci baranka to automatycznie zaprzeczyłbym tym czynem temu co zrobił Jezus bo ten baranek przez tysiąclecia był symbolem na Jezusa.

  b) Jeżeli – dla przykładu – obchodziłbym Paschę to również zaprzeczyłbym, że był to symbol na Jezusa i przez ten czyn pokazałbym, że ciągle czekam na baranka Paschalnego. Paweł jednak piszę o tym, że na naszą Paschę został ofiarowany Jezus. Dlatego tego typu świąt nie obchodzę. „Są to tylko cienie rzeczy przyszłych, rzeczywistością natomiast jest Chrystus.”

  O.K. więc wracamy do szabatu. Czy szabat jest „cieniem rzeczy przyszłych”, lub inaczej – proroctwem na przyszłość?
  Oczywiście, że nie, bo obchodzenie Szabatu tyczy się przeszłości (stworzenie świata) a nie przyszłości. Obchodząc szabat uznajesz, że Bóg stworzył świat w 6 dni a siódmego odpoczął. Świadczysz wszystkim na zewnątrz, że uznajesz to. Pokazanie (co tydzień) wszystkim, że to Bóg stworzył świat jest dość sporym aktem miłości, no nie?

  Widzisz, Żydzi szukali usprawiedliwienia w zakonie i to jest błędne bo „przez zakon jest poznanie grzechu”. Nikt nie będzie usprawiedliwiony przez uczynki zakonu!!! Ja przestrzegając szabatu nie robię tego po to aby być zbawionym bo odarłbym Mesjasza z Jego zasług. Zbawiony jestem dzięki Chrystusowi i TYLKO dzięki niemu. Żaden uczynek nie jest w stanie zjednać mi Jego łaski bo nie byłaby to już łaska a zapłata. Żaden znaczy żaden. Tego nie rozumieli Galacjanie i dawali się obrzezać aby się zbawić.

  Zastanówmy się nad tym fragmentem Pisma. Ten tok rozumowania jest prawie w każdym liście ale zaprezentuje go w oparciu o fragment z Galacjan:

  A jeśli szukając usprawiedliwienia w Chrystusie i my sami okazaliśmy się grzesznikami, to czy Chrystus jest sługą grzechu? Z pewnością nie.
  [Gal 2:17]

  Zatrzymaj się proszę chwilkę nad tym. Zatrzymaj się proszę:) Jeżeli to Jezus w nas mieszka, nie możemy grzeszyć. Jeżeli to On prowadzi nasze życie to nie grzeszymy bo Jezus nie jest sługą grzechu. Jeżeli jednak grzeszymy to znaczy, że w danym momencie On nas nie prowadzi.
  Rzuć ze mną okiem linijkę niżej:
  Bo jeśli znowu odbudowuję to, co zburzyłem, samego siebie czynię przestępcą.
  [Gal 2:18]
  Tutaj dokładnie to jest napisane. To ja odbudowuje. Nie Chrystus.
  Albowiem ja przez zakon umarłem zakonowi, abym żył Bogu.
  [Gal 2:19]
  O co chodzi Pawłowi gdy piszę: przez zakon umarłem zakonowi? Otóż zakon mu powiedział, że jest grzeszny. To dzięki zakonowi wiemy, co jest grzechem. Nie mamy jednak żyć dla zakonu. Musimy umrzeć dla koncepcji, że możemy sami się zbawić aby móc żyć dla Boga. Nie damy rady wypełnić zakonu a jednak „bez uświęcenia nikt nie ujrzy królestwa niebieskiego”. Nikt znaczy nikt. Ale jak to zrobić? Jak nie grzeszyć? Przecież Jezus przyszedł po to aby nas od grzechu uwolnić, więc jak??? Niektórzy mówią, że w ten sposób, że Jezus zniósł zakon – absurd! Dlaczego zatem nie zrobił tego przed śmiercią – nie musiałby umierać!
  Linijkę niżej jest napisane w jaki sposób:
  Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.
  [Gal 2:20]
  Ten werset wszystko wyjaśnia. Muszę zaprzeć się samego siebie. Wziąć swój krzyż i iść za Jezusem. Nie mam pełnić mojej woli, a każdą myśl muszę oddać w posłuszeństwo Chrystusowi. Bez tego (poddania naszej woli) nasze chrześcijaństwo jest nic nie warte. Jest zwykłym pustosłowiem i ciężkim mozołem.

  O.K. Wracając do szabatu. Jeżeli każdą myśl poddaje Jezusowi, który jest bezgrzeszny i przez to nie pełnie mojej grzesznej woli tylko zawsze godzę się z Jego wolą, to czy będę grzeszył? Właśnie to Paweł napisał w liście do Galacjan. Liczy się nowe stworzenie. Nasionko które nie obumarło nie morze wydać owocu!

  Pozostaje nam pytanie: Czy Jezus przestrzegał sabatu? tak.
  Niema nigdzie w nowym testamencie napisane, że sabat już nie obowiązuje.

  Jeżeli poddamy naszą wolę Bogu to on sprawi w nas, że będziemy umieli i chcieli robić to co się jemu podoba. Sabat będzie dla nas niesamowitą przyjemnością. Nigdy nie napiszesz, że jest jarzmem, no chyba, że swojej woli jeszcze mu nie oddałeś wtedy żyjesz w ciele a ciało nie poddaje się zakonowi Bożemu.

  Tylko dzięki zakonowi możemy zdać sobie sprawę, że jesteśmy grzeszni, cieleśni, zaprzedani grzechowi. Jednak końcem zakonu jest Chrystus:) To zakon prowadzi nas do Zbawiciela bo pokazuje, że Zbawiciela potrzebujemy. Żydzi mieli problem czytając zakon bo nie widzieli jego końca. Zapomnieli, że zakon jest nadany dla grzeszników (czyli dla nas) abyśmy widzieli, że zbawiciel jest nam potrzebny. Rozumiesz w jakim sensie Jezus jest końcem zakonu?

  Ale się rozpisałem:) Sorry, mam nadzieję, że dotrwałeś do końca. W sumie to jedna myśl tu ciągle się przewija ale na wiele różnych sposobów:)

  Polecam spędzić dzisiejszy dzień tylko z Bogiem, zapominając o wszystkim dookoła. Nie robiąc zakupów aby sobie nie zaprzątać głowy. Nie myśląc o obowiązkach i swoich sprawach. Pozwól Bogu się wszystkim zająć abyś mógł w radości spędzić dzisiejszy dzień razem z Nim:) Przyjmij zaproszenie, nie pożałujesz:)

 10. Wspominaliście, że w NT nie ma wzmianiki o niedzieli jako dniu Pańskim.
  Polecam komentarz w Bibli Tysiąclecia do wersetu
  Ap 1,10 Doznałem zachwycenia w dzień Pański* i posłyszałem za sobą potężny głos jak gdyby trąby
  * „Tj. w niedzielę.”

 11. Z punktu widzenia ludzi może i przyjście Jezusa było najważniejszym wydarzeniem, ale coś mi się zdaje, że z punktu widzenia Boga to stworzenie świata było i jest najważniejsze. Słabo znam Biblię, ale z zasłyszanych fragmentów mogę wywnioskować, że Bóg jest przede wszystkim dumny ze świata, który stworzył i chce za to podziwu i czci. Zresztą biorąc pod uwagę z jakim rozmachem świat został stworzony trudno się temu dziwić, polecam zapoznać się choćby z tą prezentacją by sobie uświadomić jaką to wszystko ma skalę i jak jest nieprawdopodobnie złożone: http://scaleofuniverse.com/

  Jeśli zatem świętowanie soboty zostało ustanowione na pamiątkę stworzenia to odejście od tego wydaje się być wręcz obraźliwe. Nawet jeśli ktoś chce się załaniać Jezusem… ale zaraz zaraz, czy Jezus też nie jest tym samym Stwórcą?

 12. ktoś powyżej (Nebrasca ?) arogancko bredził, ze : „Nadanie Sabatu jest jednym z ponad 600 praw i obowiązków, nakazów, które dał Pan Żydom…”

  Czy ty kolego czytałeś Biblię?
  Sabat jest Przykazaniem Dekalogu i został ustanowiony już na początku stworzenia.
  Zanim Bóg nadał Izraelitom (a nie tylko Żydom-judejczykom) Deklaog w Exodus 20 to już w Exodus 16 przypomina im, aby pamiętali o Sababcie Yahwe!
  Sabat jest od początku tak jak krwawe ofiary i jak podział na czyste i nieczytse pokarmy, o czym wiedział już Noe! Dlatego mial wprowadzić do arki po 7 par czystych ziwrząt i po parze nieczystych!!!

  Jesteś kolego w wielkim błędzie,
  Jezus nie zniósł ŻADNEGO z 10 Przykazań, ani nie zwolnił cię od odpowiedzialności za strzeżenie Przykazań Boga zapisanych na Kamiennych Tablicach.
  Dekalog był w ŚRODKU Arki Świadectwa, czyli był zawarty w Tronie Boga na ziemi..

  Igrasz czlowieku ze swoją wiecznością, a to co móiwsz zdradza twoją zupełną ignorancję właściwą dla tysięcy zwiedzionych pogan, którzy powierzchownie podchodzą do Prawdy.

  Całe Pismo (Prawda) jest tchnione Bogiem i pozyteczne do wykrywania błędów.

  Shalom 🙂

 13. własnie dobrze piszesz powyżej.. Jezus jest Stwórcą i przykazanie o Sabacie mówi: „PAMIĘTAJ… bo w 6 dni Yahwe stworzył… potem odpoczął i dlatego pobłogosławił dzień 7dmy…”- Sabat upamiętnia Jeszuę jako Stwórcę, dlatego szatan tak nienawidzi Sabatu i chce aby ludzie nie mieli wiedzy i poznania na ten temat.. To jest najzacieklej atakowane Przykazanie Boże, ponieważ jest ono wizytówką, świadectwem samego Stwórcy. Jeszua powiedział, że Sabat jest dla czlowieka (a nie tylko dla Żyda).. Skoro Sabat jest błogosławieństwem to Szatan chce aby ludzie ZAPOMNIELI o tym błogosławieństwie…

 14. Nagrajcie ten odcinek raz jeszcze bo chciałem sobie pobrać wasz odcinek na dysk.Wasze nagranie było dobrym argumentem do rozmowy z waszym pastorem.Chodziło mi o udowodnienie faktu, że kościoły idą w kierunku ekumenizmu.Nie wiem czy to widzicie, ale coraz bardziej zaczyna nim cuchnąć.Nie wiem jak wy to widzicie, ale w tych kościołach są po prostu podwójne standardy.Wyznawcom się mówi jaki to KRK jest niedobry a za plecami się z nim współpracuje.Nie wiem jak jest u was.Nie wiem czy wiecie, ale tak tutaj oglądam ten wasz odcinek a za kulasami wiecie co wasz kościół robi?

  ROZMOWY KATOLICKO-ADWENTYSTYCZNE dialog bilateralny, od 1984 roku jest coś takiego.Nie wiem jaki jest jego cel.Wpisz w google, łatwo znajdziesz.Przyznam, że jako przyszły członek waszego kościoła trochę się niepokoje gdyż jeśli kk nie będzie w stanie was uciszyć to wyśle do swa swoją agenturę i będą was rozbierać od wewnątrz.Mogą nawet przejąć ster nad waszym kościołem tylko wiesz po cichutku.

  Potem wasi pastorzy dawniej wrogowie KRK zaczną nagle mówić żeby być dla katolików grzecznym, miłym kulturalnym, że to nasi sąsiedzi z domu obok.Nie boisz się, że coś takiego może do was (właściwie nas) wejść, pełzający ekumenizm.Układanie się tym co zmienił prawo Boże Dan 7:25 może być niebezpieczne.Oby nas nasi przywódcy nie zdradzili (mnie i Ciebie bo będę waszym bratem) Bo wiesz jak to jest to jest, tutaj niby KRK jest tą nierządnicą z 13 rodz OBJ a za kulisami z katolikami będą się umawiać, układać o może i nawet bratać.Nie wiem czy to nie teoria spiskowa, nie boisz się czegoś takiego?

 15. Czy się tego nie boję? Ja wiem, że tak się dzieje. Niestety duch ekumenizmu opanował wielu jednak nie można powiedzieć, że Kościół Adwentystów Dnia Siódmego jest „ekumeniczny”. Po prostu niektórzy ludzie próbują się „bratać”. To jest przykre ale tak jest. Zapłacą wysoką cenę za takie podejście.

  Proroctwa jednak mówią, że Adwentyści nigdy nie wejdą w ekumenie z KrK. Zwróć uwagę, że z kościół w Laodycei jest ostatnim zborem apokalipsy a po nim już nic niema. Jezus mówi „wypluję Cię z ust moich” czyli będzie przesiew w kościele i to całkiem spory i wiele osób zostanie „wyplutych”.

  Jest jeszcze jedna sprawa odnośnie tego w jaki sposób się odnosimy do KrK. Wiele osób w tym kościele po prostu nie zna Biblii i to jest powodem ich pozostawania w KrK.

  „Potem wasi pastorzy dawniej wrogowie KRK zaczną nagle mówić żeby być dla katolików grzecznym, miłym kulturalnym, że to nasi sąsiedzi z domu obok.”

  Powinniśmy być zawsze „grzeczni i kulturalni” dla tych osób! Bardzo mi się podoba takie stawianie sprawy przez nasze władze. Bowiem Niektórzy adwentyści próbują zakrzyczeć i nazwymyślać osoby z innych wyznań co nie przynosi nic dobrego a właściwie to wpływa negatywnie na poselstwo jakie mamy im zanieść (wyjdźcie z niego ludu mój). Na 99% nasi sąsiedzi „z domu obok” są katolikami i nie możemy ich traktować jak antychrystów! Oni po prostu jeszcze nie znają Biblii a my poprzez okazanie im ducha Chrystusowego powinniśmy przyprowadzić ich do decyzji wyjścia z Babilonu.

  Nie wiem czy dobrym sposobem jest to co robią władze polskiego kościoła ADS gdy „głaskają” się z ruchem ekumenicznym. Mam jednak głęboką nadzieje, że to co jest napisane na stronie adwent.pl będzie w ich sercach cały czas:

  „Kościół adwentystyczny preferuje ekumenizm biblijny polegający na zjednoczeniu się w Chrystusie i Jego Słowie. Inne Kościoły zakładają zjednoczenie w jednej ponadwyznaniowej organizacji lub pod jednym zwierzchnictwem.”

  Czyli łączenie się pod wodzą Chrystusa a nie papieża – za takim ekumenizmem sam się opowiem pozytywnie.

 16. zbór w laodycei nie jest kosciołem ads – to tylko interpretacja własna co niektórych „proroków”

  do laodycei nalezy o wiele wiecej kosciołow i ludzi nie zrzeszonych niz sie owym „prorokom” wydaje
  trzeba miec potezny tupet by mowic to my jestesmy kosciołem laodycei zamiast jestesmy jednym z kosciołow – a z takim tupetem wielu wystepuje

 17. Kościół ostatków to ten, który wypełnia wszystkie proroctwa zapisane o nim w Słowie Bożym.

  Apropos tego „tupetu”. Jezus musiał mieć niezły tupet gdy powiedział, że jest JEDYNĄ drogą do Boga. No chyba, że mówił prawdę.

 18. tupet to trzeba miec by mowic nic koscioła ads nie przemoze bo jest laodyceą
  a ja wam powiadam nawet jesli ani jednego adwentsty z ADS by nie zostało nadal bedzie trwał zbor laodycei

  bez urazy to nie tyle bezposrednio do Twojej wypowiedzi raczej w odniesieniu do wykladów wielu pastorów ktorzy tak prawią- MY, MY I tylko My I nic po nas ani nic nam nie grozi – ich przykład jak widac jest zarazliwy 😉

  nie jestsmy wszyscy Jezusami jak to popularny film prawi 😉 – i nie nam oceniac kto i co przemoze kogo ani czy zborowi ads co grozi ani czy w ogole sie utrzyma;)

 19. Pokaż mi kościół, który wypełnia wszystkie biblijne proroctwa o kościele ostatków a przyłącze się do niego.

 20. niebardzo rozumiem czemu „chcesz” sie gdzies przyłączac
  albo jestes kosciołem albo nie jestes 😉 dobija mnie osobiscie to stawianie na instytucjonalizm ale mniesza o to co mnie dobija 😉

  nie instytucja która wypełnia ale ludzie ktorzy wypełniaja stanowia kosciól -instytucja pod wezwaniem moze zniknac a nadal bedzie eklezja

  Twoja wiara w „swiety i apostolski ” kosciól pod wezwaniem – jest dla mnie nie do przyjecia , nie istnieje swiety kosciól pod wezwaniem xxx ktory jest niezagrozony bo wlasnie on jest ten „swiety”

 21. Czytamy w Biblii historię paru nawróceń i zawsze nawrócony przyłączał się do kościoła Bożego. Czy to Rahab czy Rut czy Paweł.

 22. proroctwa nie sa do koscioła ads – takie jest moje i nie tylko moje zdanie – proroctwa sa o ludzich nalezacych do koscioła (bez wzgledu na ads i bez jego jakiejs wyłacznosci ani wyjatkowosci jedynej)

  ads jest słusznym kosciołem – co by nie było ze neguje – ale….. to nie jest koniec i na ads sie nie konczy historia tego swiata – bez niego bedzie sie toczyła dokladnie tak samo jak z nim

 23. cytuję:
  robot_ says:
  February 26, 2013 at 00:45
  Wspominaliście, że w NT nie ma wzmianiki o niedzieli jako dniu Pańskim.
  Polecam komentarz w Bibli Tysiąclecia do wersetu
  Ap 1,10 Doznałem zachwycenia w dzień Pański* i posłyszałem za sobą potężny głos jak gdyby trąby
  * “Tj. w niedzielę.”

  Przypis w Biblii Tysiąclecia jest ludzką (zupełnie błędną!) interpretacją! Dzień Pański w całej Biblii jest odnoszony do Dnia Sądu i Odpłaty na bezbożnych ludziach.
  Dniem Pańskim nazywa się również jedno ze świąt Yahwe, a jest to Yom Teruah, czyli Święto Trąb (Szofarów) czyli 1 Dzień 7-go miesiąca (Nów Księżyca), czyli 10 dni przed Yom Kippur.
  Dzień Pański (synonimiczne nazwy)= Dzień Ciemności i Alarmu (1 dzień miesiąca-Nów Księżyca), Dzień Ostatniej Trąby, Dzień Którego Nie Zna Nikt (patrz.przypowieść o mądrych i głupich pannach).
  Dzień Którego Nie Zna Nikt- ta nazwa pochodzi z prostego faktu, ze Yom Teruah celebrowano od pojawienia sie pierwszego rąbka Księżyca po Nowiu, i Judejczycy na zesłaniu w Babilonie oczekiwali na sygnały przesyłane z Jerozolimy za pomocą ognisk aby wiedzieć czy rąbek Księżyca już się ukazał nad Jerozolimą i czy można rozpocząć Święto! Stąd nazywano Yom Teruah również w ten sposób- Dzień Którego Nie Zna Nikt, gdyż nigdy dokladnie nie było wiadomo kiedy ujrzą rąbek „nowego” Księżyca w Jerozolimie i kiedy ta informacja dotrze do tych będących w niewoli w Babiloni.. 🙂

  Dniem Pańskim można również określić SABBAT- Jezus powiedział jasno, ze Syn Człowieczy jest Panem Sabbatu.

  WNIOSEK- Nigdzie w Biblii niedziela nigdy nie została nazwana dniem pańskim, jest to czysta spekulacja i informacja DODAWANA do tekstu Pisma przez zwiedzionych, niedouczonych ludzi.

  Apostoł Jan najpewniej popadł w zachwycenie w Yom Teruah (Dzień Szofarów) i pierwsze rozdziały Objawienia na to wskazują, ponieważ obrazowanie i używane słownictwo jest typowe dla święta Yom Teruah.

  Shalom! 🙂

 24. co do słowa KOŚCIÓŁ to tak naprawdę nie ma go w Biblii..
  William Tyndale celowo nie używał tego słowa w swym przekladzie N.T.
  Kościół (czeskie Kostel, ang.Castle) to tyle co BUDYNEK.
  W staroangielskim: KIRK, CIRCE itp. w Niem.- Kirche
  Slowo to pochodzi od greckiego Kuriake Oikos- dom pański- poganie nazywali swoim panem bozka Mitrę, a pogańskie świątynie nazywali „domami pańskimi”, ale mieli na myśli INNEGO pana.. ten kult dzięki Konstantynowi Wilekiemu zinfiltrował i zwiódł chrześcijaństwo, i tak w ok.4w. pogańskie kulty solarne zaczęły być mieszane z chrześcijaństwem, w efekcie powstały wierzenia, które dziś określa się jako rzymski-katolicyzm.

  W N.T. slowo Ecclesia, to nie jest kościół (budynek, zamek) tylko zgromadzenie, staropolskie: zbór.. (nie mylić z „gbur” 😉 )

  Ecclesia występuje już od Genesis i przewija się przez cały S.T. !

  Ecclesia w S.T. jest tłumaczone jako 'zgromadzenie’, a nigdy jako 'kaściół’, więc dlaczego nagle to samo slowo Ecclesia w N.T. jest tłumaczone inaczej???

  Odpowiedź: Szatan nie chce aby ludzie widzieli CIĄGŁOŚĆ przymierza i dlatego sztucznie dzieli historię zbawienia na: „Izrael” i tzw.”Kościół”- w ten sposób jest mu łatwiej wmówić poganom, że PRAWO BOŻE było tylko dla Izraela, a dla Kościoła jest jakieś „nowe prawo”…
  Dla Izraela był SABBAT, a dla „kościoła” jest niedziela..
  Dla Izraela Święto Namiotów, a dla tzw. „koscioła” christmas (rzymskie Saturnalia)
  Dla Izraela Pascha (dzień pełni Księżyca!) , a dla „Koscioła” Easter (wielkanoc-kult dnia Słońca-SunDay).
  SunDay jest elementem kultu Tammuza, który jest bogiem zmartwychwstającym na wiosnę, duchem wegetacji i płodności.. 😉

  Ecclesia Israel
  Eccelsia Domini itd.

  Wniosek: Jezus nie założył żadnego kościoła, żaden kościół nie powstał w czasach N.T.
  W dniu Pięćdziesiątnicy Bóg wypełnił obietnicę z Jer.31.31 dotyczącą dwóch królestw: domu Judy i domu Izraela (10 pokoleń z rozproszenia których przedstawiciele zjechali się na święto).
  Ecclesia istniała juz conajmniej od wyjścia z Egiptu pod wodzą Mojżesza i Jezus nie założył żadnego „kościoła” w N.T.- Jezus wypełnił istniejące od kilkunastu wieków ZGROMADZENIE Israel (12 pokoleń Jakuba + Egipcjanie i inni OBCY PRZYCHODNIE którzy weszli w przymierze z Yahwe!= CAŁY ISRAEL! 🙂 ) – wypełnił to zgromadzenie swoim Duchem.

  Ja nie należę do żadnego kościoła, ale jestem IZRAELITĄ przez obrzezanie według Ducha, przez umieszczenie Prawa w moim sercu przez Ducha (Jer.31.31), przez posłuszeństwo Prawdzie (Rzymian.2), należę do Ecclesia Domini- Zgromadzenia Ludu Bożego.

  Jest tylko jeden Lud Boży- Ecclesia Israel, i każdy może się stać częścią Israela poprzez wszczepienie w Drzewo Oliwne.

  Bracia, nie potrzebujemy żadnego kościoła.. potrzebujemy strzec Przykazań Yahwe i potrzebujemy chodzić w prawdzie i być częścią lokalnego zgromadzenia Świętych Pańskich.

  Ale zachęcam aby podobnie jak William Tyndale, odrzucić nomenklaturę i określenia, które mają swoje źródło nie u Ojca ale pochodzą od ducha tego świata.

  shalom brothers 😉

 25. Szabat

  Adwentysta nie byłby adwentystą gdyby nie wspomniał o sabacie. Argument że Nowy Testament nakazuje świecenie sabatu nie ma uzasadnienia w Biblii. Nie chodzi mi o to aby ci udowodnić że masz nie świecić sabatu lub że masz go święcić. Chcę ci pokazać że powołujesz się na teksty które nie mówią nic o świeceniu sabatu lub są dwuznaczne, oszukujesz ludzi wmawiając im że teksty te mówią o świeceniu szabatu przez apostołów. A prawdziwy chrześcijanin musi być czysty przed Bogiem i ludźmi a nie naciągaczem, kłamstwem nie udowadnia się prawdy. Naciąganie tekstów do własnej teorii jest nieuczciwe.

  Powołanie się na Jezusa – Jezus święcił sabat dlatego my go święcimy.

  To nie jest właściwy argument i niczego nie udawania. Jezus urodził się za czasów Starego Przymierza w którym obowiązywały wszystkie prawa Mojżesza. Nie istniało jeszcze Nowe Przymierze Ustanawia je Jezus przy ostatniej wieczerzy czyli na dzień przed swoją śmiercią a całe jego życie i nauczanie to czas Starego Przymierza w którym on nie mógł nauczać że nie obowiązuje uczniów czy słuchaczy np. składanie ofiar, kapłaństwo lewickie, sabaty itp. gdyby nauczał że nie obowiązuje ich którekolwiek prawo Mojżesza byłby buntownikiem. Wystąpił by przeciwko temu co Bóg ustanowił i nie odwołał. Nie istniało jeszcze Nowe Przymierze. Często jesteśmy wprowadzani w błąd poprzez to że otwieramy NT i zaczyna się narodzeniem Jezusa, wówczas sądzimy że Nowy Testament zaczyna się od narodzenia, Nowe Przymierze zaczyna się nie od jego narodzin ale od Ostatniej Wieczerzy i jego ofiary na krzyżu

  „Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa” Łuk.22,20

  List do Hebr. mówi o dwóch przymierzach starym i nowym i ono jest poprzez przelaną krew a nie poprzez narodzenie w Betlejem lub jego życie.

  1 Kor. 11:25-26
  Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.
  (BW)

  Jezus zatem świecił nie tylko tygodniowe sabaty ale i wszystkie święta Izraelskie o tym też mówią nam Ewangelie. Powiedział również:

  Mat. 5:17
  17. Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić.

  Wypełnił całe prawo, a nie jak to inni nauczają że Jezus nie musiał przestrzegać prawa Mojżesza. Jako człowiek w ciele by nie popełnić grzechu musiał wypełnić wszystkie przepisy prawa które Bóg ustanowił, gdyby złamał chociaż jeden z przepisów popełniłby grzech. Za życia Jezusa ani on ani Ojciec nie odwołali prawa Mojżeszowego. Jezus nie przestrzegał przepisów które ustanowili rabini a nie Bóg, jak zakaz zrywania kłosów w sabat

  Człowiekowi uzdrowionemu z trądu kazał iść i pokazać się kapłanowi, i kazał mu złożyć ofiarę bo tak nakazywało prawo Mojżesza.

  Mar. 1:44
  44. I rzekł mu: Bacz, abyś nikomu nic nie mówił; ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swoje oczyszczenie ofiarę, jaką nakazał Mojżesz, na świadectwo dla nich.
  (BW)

  Powołując się na Jezusa że przestrzegał sabatu to słaby argument bo Jezus przestrzegał też świąt a ty adwentysto tego nie robisz, jak mówi powyższy tekst Jezus kazał złożyć ofiarę a ty tego nie robisz. Ponieważ żyjesz w Nowym Przymierzu w którym nie ma ani świąt Izraelskich ani składania ofiar.
  Czyli musimy rozpatrywać sprawę sabatu od czasów Dziejów Apostolskich.czyli czasu Nowego Przymierza. Czy są teksty które mówią że apostołowie święcili sabat?

  Dz.Ap. 13:14

  A oni z Perge powędrowali dalej i dotarli do Antiochii Pizydyjskiej. A w dzień sabatu weszli do synagogi i usiedli.

  Czy ten tekst mówi że apostołowie poszli świecić sabat do synagogi czy dlatego że mieli okazję głosić ewangelię?

  Gdyby zaprosił cię ksiądz katolicki w niedzielę abyś miał możliwość głoszenia ewangelii poszedłbyś czy nie? Po latach adwentysta czytając twoją historię powiedziałby poszedłeś do Kościoła Katolickiego aby święcić niedzielę. Nie! Poszedłeś w niedzielę do kościoła bo miałeś okazję głosić ewangelię. Apostołowie wchodzili do synagog bo mieli okazję głosić Jezusa, a gdyby takiej okazji nie wykorzystali to w tygodniu musieliby szukać tych ludzi po domach. W liście do Koryntian apostoł piszę o tych chrześcijanach co chodzili do świątyń pogańskich, bo mieli tam okazję głosić ewangelię, a nie okazję świecić pogańskie święta

  1 Kor. 8:10

  Albowiem jeśliby kto ujrzał ciebie, który masz właściwe poznanie, siedzącego za stołem w świątyni pogańskiej”

  Powyższym tekstem z Dziejów Apostolskich. nie możesz udowodnić że apostołowie poszli do synagogi aby świecić sabat.

  Dz.Ap. 13:42
  42. A gdy opuszczali synagogę, prosili ich, aby w następny sabat opowiedzieli im znowu o tych sprawach.
  44. A w następny sabat zebrało się prawie całe miasto, aby słuchać Słowa Bożego.
  (BW)

  Czy miasto zebrało się z powodu święcenia sabatu czy z powodu głoszonej Ewangelii przez Pawła? Jak widać zgromadzenia nie było w tygodniu tylko w następny sabat, o czym poinformowali Pawła przełożeni w synagodze. Tu nie było jeszcze chrześcijan to byli żydzi którzy przestrzegali wszystkich przepisów prawa Mojżeszowego. Gdyby owo zgromadzenie było w środę i zeszło się całe miasto to czy powiedzielibyśmy że zebrali się aby świecić środę, czy dlatego aby słuchać Słowa Bożego?

  Dz.Ap. 16:13
  13. A w dzień sabatu wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie, jak sądziliśmy, odbywały się modlitwy, i usiadłszy, rozmawialiśmy z niewiastami, które się zeszły.
  (BW)

  Sytuacja identyczna co wyżej Paweł poszedł tam gdzie byli żydzi aby głosić ewangelię i nie czytamy aby poszedł tam aby święcić sabat. Nawet jeżeli tekst jest dwuznaczny to niczego nim nie udowadniasz, poza tym że są dwie możliwości.

  Dz.Ap. 17:1-2 18,4
  1. A gdy przeszli Amfipolis i Apolonię, przybyli do Tesaloniki, gdzie była synagoga żydowska.

  Paweł zaś, według zwyczaju swego, poszedł do nich i przez trzy sabaty rozprawiał z nimi na podstawie Pism,

  Paweł poszedł według zwyczaju swego, pamiętać należy że świecenie szabatu to nie zwyczaj ale nakaz prawa. Czy zatem określenie „według zwyczaju” dotyczy sabatu czy wchodzenia do synagog?, On poszedł z nimi rozprawiać na podstawie Pism.

  Tyle Dzieje Apostolskie teraz przyjrzymy się listom Są tylko dwa teksty które mówią o sabacie.

  Hebr.4,9 „I tak pozostaje jeszcze szabat dla ludu Bożego” To jest kluczowy tekst na który powołują się adwentyści by udowodnić że lud boży obowiązuje święcenie szabatu.

  Nie raz słyszałem że Świadkowie wyrywają tekst z kontekstu, by udowodnić swoją teorię, Sam w rozmowie z nimi kazałem im przeczytać w kontekście /w całości rozdziału/ Wyrwany tekst może stworzyć nową teorię. A więc przeczytajmy Hebr.4,9 w kontekście czy mowa tu o święceniu sabatu tygodniowego dla ludu bożego czy o odpocznieniu w Chrystusie?

  Hebr. 4:9-11
  9. A tak pozostaje jeszcze odpocznienie dla ludu Bożego; Kto bowiem wszedł do odpocznienia jego, ten sam odpoczął od dzieł swoich, jak Bóg od swoich. Starajmy się tedy usilnie wejść do owego odpocznienia, aby nikt nie upadł, idąc za tym przykładem nieposłuszeństwa.
  (BW)

  Adwentysto! Bądź teraz szczerym wobec samego siebie, czy teksty te mówią o odpocznieniu w tygodniu czy o odpocznieniu w Panu?

  Hebr. 4:5-6
  5. A na tym miejscu znowu: Nie wejdą do odpocznienia mego.
  6. Skoro więc jest tak, że niektórzy do niego wejdą, a ci, którym najpierw była zwiastowana dobra nowina, z powodu nieposłuszeństwa nie weszli,
  (BW)

  Jeżeli nie znajdziesz odpocznienia w Chrystusie, czyli pokoju w nim to święcenie piątku, soboty czy niedzieli będzie tylko substytutem. Święcisz to dla prawa, bo tak trzeba, pokój wewnętrzny może dać tylko Bóg. Izrael na pustyni nie wszedł w odpocznienie w Bogu, bo żyli dla przepisów i własnych zachcianek. Paweł mówi do chrześcijan abyśmy nie poszli za ich przykładem.

  Drugi tekst w listach apostolskich który cokolwiek mówi o sabacie to:

  Kol. 2:16
  16. Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu.
  (BW)

  Interpretacja adwentystyczna jest następująca: słowo „sabaty” odnosi się do świąt Izraelskich które też były zwane szabatami. A zatem popatrzmy na ten tekst dokładnie, stosując adwentystyczną interpretację. Podstawię pod słowo „sabatu” święta Izraelskie

  „Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu bądź święta”

  Coś się nie zgadza? Słowo „święta” już jest na początku, wychodzi bezsens, jeden z pastorów powiedział mi że może tu mowa o świętach dodatkowych jakie obchodzono w Izraelu. Izrael w czasach Jezusa jak i dzisiaj nie ma podziału na Boże święta i i własne święta dodatkowe. Tak jak i nie było i nie ma w Izraelu podziału na zakon moralny i ceremonialny. Taki podział kościoły stworzyły XVIII i XIX wieku i powoduje to problemy bo obrzezka to zakon moralny czy ceremonialny? A sabaty siedmioletnie jako odpoczynek dla ziemi nie były związane z tym co się działo w świątyni powinny obowiązywać dzisiaj a nie obowiązują. Tak samo nowie księżyca były one święcone jak sabaty tygodniowe a nie obowiązują dzisiaj. Ale wracamy do tekstu z Kol.2,16

  Identyczną formułę powiedział Salomon przy poświęceniu świątyni, zrobił podział na święta, nowie i sabaty, w jego czasach nie było dodatkowych świąt, tylko te które ustanowił Bóg

  2 Krn 2:3
  3. Oto ja buduję dom dla imienia Pana, Boga mego, aby Mu go poświęcić, aby palić przed Nim wonne kadzidło, składać nieustannie chleby i ofiary całopalne rankiem i wieczorem, w szabaty i w dni nowiu księżyca, w święta Pana, Boga naszego, i to na wieki w Izraelu.
  (BT)

  2 Kron. 31:3
  3. Wyznaczył też król ze swojego majątku jako jego udział w ofiarach całopalnych: ofiary całopalne i wieczorne, ofiary całopalne w sabaty, na nów księżyca i święta uroczyste, jak to było przepisane w zakonie Pańskim.

  Dlaczego mamy w ST taki podział na sabaty nowie i święta, przecież wszystkie one były świętami? Prawo Mojżesza podaje osobno opis świąt rocznych, osobno mówi o święceniu nowiu księżyca i osobno mówi o świeceniu tygodniowych sabatów. Zatem Pawłowa formuła jest zrozumiała dla żydów znających prawo Mojżesza, a ogólnie dotyczy całego zakonu, a nie wybranych praw np. tylko zakonu ceremonialnego.

  Czytając w kontekście Paweł mówi o całym prawie Mojżeszowym jako liście z wymogami który został usunięty i dalej mówi w.16 że owy list to święta nowie i sabaty

  Kol. 2:14
  14. Wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża;
  (BW)
  Od tej pory żyjemy już nie aby mieć usprawiedliwienie poprzez prawo ale poprzez krew Chrystusa, dlatego napisał że były to cienie wskazujące na Chrystusa który jest wypełnieniem tych praw

  Kol. 2:17
  17. Wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych; rzeczywistością natomiast jest Chrystus.
  (BW)

  Chrystus jest końcem prawa Starego Przymierza

  Rzym. 10:4
  4. Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy.
  (BW)

  W Nowym Przymierzu istnieją nowe przepisy o życiu bez grzechu a nie życie według świąt, czy można połączyć oba przymierza czyli stare i nowe? Nie! Przeczytajcie dokładnie Gal.4 który zabrania łączenia obu przymierzy ze sobą

  Gal. 4:22-28
  22. Napisane jest bowiem, że Abraham miał dwóch synów, jednego z niewolnicy, a drugiego z wolnej.
  23. Lecz ten, który był z niewolnicy, według ciała się urodził, ten zaś, który był z wolnej, na podstawie obietnicy.
  24. A to jest powiedziane obrazowo: oznaczają one dwa przymierza, jedno z góry Synaj, które rodzi w niewolę, a jest nim Hagar.

  Hagar jest to góra Synaj w Arabii; odpowiada ona teraźniejszemu Jeruzalem, gdyż jest w niewoli razem z dziećmi swymi.
  Hagar i jej syn to Stare Przymierze a Sara i jej syn to Nowe Przymierze i co mówi Pismo?

  Gal. 4:30-31
  30. lecz co mówi Pismo? Wypędź niewolnicę i syna jej: nie będzie bowiem dziedziczył syn niewolnicy z synem wolnej,
  31. Przeto, bracia, nie jesteśmy dziećmi niewolnicy, lecz wolnej!
  (BW)

  Ujmę to innymi słowami „Wypędź Stare Przymierze bo nie będzie dziedziczyć Stare Przymierze z Nowym”, nie ma miejsca dla obu przymierzy w NT Jakie prawa są w Nowym Przymierzu

  Hebr. 10:16
  16. Takie zaś jest przymierze, jakie zawrę z nimi Po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich serca i na umysłach ich wypiszę je,
  (BW)

  Masz nie grzeszyć a nie żyć według przepisów prawa Starego Testamentu. Odrodzone serce pragnie Boga i Jego dróg to jest życie według Ducha.

  Rzym. 7:6
  6. Lecz teraz zostaliśmy uwolnieni od zakonu, gdy umarliśmy temu, przez co byliśmy opanowani, tak iż służymy w nowości ducha, a nie według przestarzałej litery.
  (BW)

  Jak to powiedział jeden ze starszych zboru „Gdyby Paweł był adwentystą to byśmy go wykluczyli ze zboru za głoszenie przeciwko prawu Bożemu” bo adwentysta jest po to by przestrzegać prawa ST a nie głosić że to prawo nie obowiązuje. A może to ty powinieneś iść za myślą Pawła który mówił pod natchnieniem Ducha a nie on za adwentyzmem. Świadczy to jak adwentyzm jest daleki od myśli apostolskiej.

 26. Dokładnie pastorze, gdyby sabat był taki słuszny to inne kościoły by go święciły.Adwentyści mają problem z odróżnieniem starego przymierza od nowego.Dzień zmartwychwstania naszego Pana nazywają znakiem bestii A ich sobota to co może dzień saturna?

  Rozprawmy się jednak z jednym z najmocniejszych według nich argument (oczywiście z ST) który ma przemawiać za święceniem sabatu.

  Twierdzą, że z Iz 66:22-23 wynika jakoby szabat miał być nieustannym zwyczajem, ponieważ jest wymieniony razem z „nowymi niebiosami i nową ziemią”.

  Odpowiedź. Tłumaczenie Iz 66:23 z języka hebrajskiego na polski zapewne najlepiej oddaje BP: „Od nowiu do nowiu, od szabatu do szabatu przybywać będzie wszelkie stworzenie, by bić pokłony przede mną – mówi Jahwe”. Podobnie oddają ten tekst BG i ks. Wujek.
  Adwentyści dla swego argumentowania korzystają z NP i Biblii Tysiąclecia, które to przekłady pozwalają im na ich interpretację.
  Tymczasem słowa „Od nowiu do nowiu, od szabatu do szabatu” oznaczają dla Izraelity: „cały czas”, „z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień”, więc nie można tego tekstu odnosić do jakiegoś szczególnego obchodzenia szabatu w przyszłości. Prócz tego kult Boga w przyszłości ma być nieustanny, jak go opisuje Apokalipsa (np. 4:8, 7:9-12), a nie tylko w szabat. Ten kult nieustanny i wieczne odpoczywanie (Ap 14:13 por. Hbr 4:10) to prawdziwy ciągły i wiekuisty szabat, o którym wspomina Hbr 4:1-11.
  Adwentyści częstokroć nie wiedzą, że w językach biblijnych „szabat” oznacza również okres tygodnia np. w Mt 28:1. Raz w tym wersecie szabat (gr. sabbaton) użyty jest jako sobota, a drugi raz jako tydzień: „Po upływie szabatu (sabbaton), o świcie pierwszego dnia tygodnia (sabbaton) przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób”.
  Także w Kpł 23:15, gdzie jest mowa o „siedmiu tygodniach” w języku hebrajskim padają słowa o „siedmiu szabatach”.
  Ale jest i jeszcze jedna sprawa. Jeśli adwentyści są tak skrupulatni co do Iz 66:22-23 to powinni też obchodzić nowie miesiąca, wszak o nich mowa jest w cytowanych słowach, a oni tego nie respektują. Czyżby połowicznie wypełniali ten werset sobotnicy? Czy może przytaczają go przeciw nam tylko by „wyjść na swoje”?

  Prócz tego chrześcijanie pierwszych wieków słowa Iz 66:23 rozumieli jako wypełniające się od czasów Chrystusa, a nie jako mające spełnić się w dalekiej przyszłości, jak to rozumieją adwentyści. Tertulian (ur. 155) o tym pisał: „Rozróżniamy zatem szabat czasowy pochodzenia ludzkiego oraz szabat wieczny boskiego pochodzenia, o którym głosi Izajasz: 'I będzie z miesiąca na miesiąc, z dnia na dzień i z szabatu na szabat i przybędzie wszelki człowiek oddać cześć w Jerozolimie, mówi Pan’ [Iz 66:23]. Rozumiemy, że wypełnienie tego nastąpiło w czasach Chrystusa, kiedy każdy człowiek, to jest każdy naród przychodzi do Jerozolimy oddać cześć Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa, Syna Jego, jak to było powiedziane przez proroków: 'Oto prozelici przyjdą przez mnie do ciebie’ [Iz 54:15]” („Przeciw Żydom

 27. Rzymian 2 mówi: „(13) Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni. ”

  Możesz pisać elaboraty, synu nieprawości, a ja te twoje kłamstwa załatwiam kilkoma wersami Słowa Bożego..
  chwała Panu za Pismo i Ducha, że nie muszę słuchać durnowatych wywodów ludzi spaczonego umysłu.. to cenię w Bogu najbardziej, że Jeszua jest moją głową, a nie jakis „pastorek” który nie dotyczał co mówi całe Pismo..
  🙂
  Jezus powiedział: nie przyszedłem znieść PRAWA tylko dać pełnię zrozumienia, uczynić doskonałym, skutecznym (gr.PLEROO).. a ty wmawiasz sobie, że przyszedł znieść Prawo..

  trafiony- zatopiony…
  😀
  przeczytaj Izajasz 42 (IZAJASZ 42 !!! ) i zastanów się jakiego ducha jesteś TY który usuwasz Prawo i wmawiasz sobie, że Przykazania Dekalogu ciebie nie dotyczą.. Skoro ciebie nie dotyczą to dlaczego mówisz ludziom aby odwrócili się od GRZECHU???
  A co to jest GRZECH??
  Pismo mówi- grzech jest przestępstwem Prawa.
  „O głupi i gnuśnego serca”! Grzech jest przestępstwem Prawa, a ty jesteś przestępcą i nauczycielem NIEPRAWOŚCI.
  Jan apostoł pisze- „kto mówi, że zna Boga, a nie strzeże jego przykazań ten KŁAMCĄ jest.”
  oraz „milość do Boga polega na tym, że się strzeże Jego przykazań..”
  A list do Rzymian 2 mówi: „(13) Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni. ”

  Teraz to ty sobie wybierasz, których przykazań będziesz strzegł, a które odprawisz do lamusa?
  Gdzie i kiedy Bóg zniósł Dekalog? Konkretnie, podaj Pismo, które mówi wprost, że Dekalog jest już nieważny..

  Jesteś KŁAMCA i sługą NIEPRAWOŚCI… nie jesteś jedyny, jest was istna plaga.. bo nieprawość (ANOMOS) się rozmnoży w czasach końca..

  Niech ci Yahwe otworzy oczy zanim śmierć cię zaskoczy!

  🙂

 28. Wasz problem polega w tym, że nie wiecie na czym to nowe przymierze polega i zwodzicie ludzi namawiając ich do grzechu (przestępstwa prawa). Protestanci tak szumnie się na nie (nowe przymierze) powołują a sami nie mają pojęcia o co w nim chodzi.
  Przeczytaj z uwagą i modlitwą Hebr 8:8-13 i zastanów się raz jeszcze czy rozsądne jest namawianie ludzi do łamania prawa.
  Przybijamy do krzyża jedynie zwoje – tak zwane prawo Mojżeszowe ale nie tablice z kamienia! Mówię o tym więcej w odcinku „Zniesione Prawo”.

 29. Szymon, niech cię Yahwe wspiera i zachęca, „nie upadniesz na duchu ani się nie zlamiesz, dopóki nie utrwalisz poznania Prawa na ziemi…” – 😉 to tak tytułem przypomnienia i zachęty z Izajasza 42.
  Własnie takiego Ducha mamy w sobie!
  Chwała Yahwe!
  Nie złamie mnie ani zgasi jakieś marne ludzkie filozofowanie oparte na żywiołach tego świata i na humanistycznej (protestanckiej) nauce.. mędrkowanie niedouczonych ludzi, którzy są ofiarami tego zwodniczego, babilońskiego ducha Izebel..

  Co do tego co Jeszua przybil do krzyża to Kol.2 mowi:
  „(14) skreślił zapis dłużny obciążający nas nakazami. To właśnie, co było naszym przeciwnikiem, usunął z drogi, przygwoździwszy do krzyża.”
  „(14) wymazał obciążający nas list dłużny, który się zwracał przeciwko nam ze swoimi wymaganiami, i usunął go, przybiwszy go do krzyża;’

  Jeszua przybił do krzyża „MANDATY”- czyli nasze przestępstwa, które oddzielały nas od Boga i zwracały się przeciwko nam, ale nie przybił do krzyża KODEKSU DROGOWEGO.

  Inny obraz jaki dostałem od Boga:
  Podpisaniem Aktu Łaski Prezydent wypuścił przestępcę prawa na wolność. Ale z jaką intencją Pan Prezydent wypuścił tegoż przestępcę na wolność- czy po to aby ów przestępca znów ochoczo zabrał się do łamania Prawa, czy po to aby dać delikwentowi szansę stania się przykładnym obywatelem strzegącym Prawa i dajacym innym wzór właściwego postępowania?
  Więc czego Bóg oczekuje od człowieka, któremu okazano łaskę, który stał się pełnoprawnym obywatelem Królestwa Niebios?
  Nawrócenia ku posłuszeństwu Jego doskonałemu Prawu, które oświeca narody, czy może Bog zamierza tolerować arogancję „pastorów” i ich słuchaczy, którzy w sposób systematyczny uczą jak przestępować Prawo Boga i nie mieć z tego powodu żadnych wyrzutów?

  Co Bog zrobi z takimi arogantami?
  Niech sie aroganci zastanowią…

  Shalom Szymon, i szalom wy wszyscy lunatycy, którzy jeszcze nie załapaliście relacji między łaską i wynikającą z łaski bojaźnią Yahwe, która wiedzie człowieka ku WYKONYWANIU Przykazań Boga.

  Wszelka chwała dla Syna- Yeshua HaMessiah Melek Tzadik (Jezusa Mesjasza Króla Sprawiedliwości)

 30. Szymon, popatrz co mowi Ps.119:
  (1) Błogosławieni ci, którzy żyją nienagannie, Którzy postępują według zakonu Pana! (2) Błogosławieni ci, którzy stosują się do napomnień jego, Szukają go z całego serca, (3) Którzy nie czynią krzywdy, Ale chodzą drogami jego. (4) Tyś wydał rozkazy swoje, Aby ich pilnie strzeżono: (5) Oby drogi moje były nakierowane Na przestrzeganie ustaw twoich! (6) Wtedy nie doznam wstydu, Gdy będę zważał na wszystkie przykazania twoje.

  WEDŁUG ZAKONU…
  ABY ICH PILNIE STRZEŻONO..
  WTEDY NIE DOZNAM WSTYDU..
  GDY BĘDĘ ZWAŻAŁ NA WSZYSTKIE PRZYKAZANIA TWOJE!

  Mam na myśli, że taki „były pastorek” i jego naśladowcy nie są pilni, nie zważają na wszystkie Przykazania, tylko na niektore, no i w Dniu Chrystusowym doznają wielkiego obciachu..
  Gdy ktoś jest szczery przed Bogiem i nie zależy mu na opini ludzi, ale chce poznać Prawdę, to ten zobaczy jasno, ze nie ma miejsca na „walenie jekiejś ściemy” przed Bogiem.
  To co ja widzę u wielu moich kolegów protestantów (od 1993 przez ok.15 lat byłem w tzw.”ruchu wiary”) to kompletna „ściema na maksa”- są nieuczciwi wobec samych siebie- i to ich zabija..

  Sabat został dany NA PAMIATKĘ Stwórcy (Jezusa) ale według wielu „ściemniaczy” już nie trzeba pamietać o tym Świętym Dniu Stwórcy! Chociaż Stwórca mówi aby pamiętać i oddzielić ten dzień od innych, ale „ściemniacze” wiedzą lepiej niż sam Bóg i mają swoje argumenty dlaczego nie należy już pamietać 😀 , ani składać świadectwa ludziom wokół poprzez oddzielenie tego dnia od innych… ale jazda! Oni mądrzejsi od Boga samego! 😀
  Bóg odpoczął w sabat, ale ściemniacze będą wciskać kit, że niedziela jest teraz sabatem..

  A ja im mówię- „idź ode mnie precz szatanie, bo nie myślisz po bożemu tylko po ludzku..” i wysyłam im zaproszenie do znajomych na Fejsie.. no bo po paru debatach to oni kasują mnie z listy znajomcyh.. 😉

  Szalom na twój dom, Szymon.

  Modlę się (Szymon pewnie też to robi..) o was, ściemniacze, bo jak się nie upamiętacie, to was czekają wieczne rozpacze.. Na kolana, Biblia w rękę i pytajcie się Pana.. Pana sie pytajcie, a potem gadajcie.. Pokuta i Szalom na wasz dom.. 😉

 31. co to takiego chrzescijanin nie judaizujacy

  toz to pomysły z własnej koncepcji (ludzkiej)

  taki ktos nie istnieje jak chrzescijanin nie judaizujacy
  chrzescijanin to nasladowca Yahoshua i inne tłumaczenie nie istnieje

  wszyscy wszczepieni w jedno drzewo nasladuja tego ktory je podtrzymuje

  masakryczne sa w mojej ocenie stwierdzenia „prawdziwy chrzescijanin nie judaizuje”
  – pochodza wprost z wykładni papieskiej (antychrystycznej)

 32. ps.
  rozumiem ze zamiast przestrzegac szabatu wielu woli negowac istnienie bo ono spiera sie z ich zyciem i prowadzi do trudnosci wzglednie niemoznosci przestrzegania -glupie jest to ze zamiast powierzyc swoj grzech Zbawicielowi wola negowac sam grzech

  pracujcie jesli musicie i bolejcie a bedzie wam wybaczone

  nie zdolacie pokonac grzechu by go nie popełniac – zbawienie to niechec do grzechu prawdziwa niechec a nie niepopełnienie bo TO UPADŁE ciało wygra

  duch wasz ma wygrac z ciałem
  grzech ma was brzydzic

  wowczas duch wygrywa z ciałem
  ten duch ktory brzydzi sie grzechu dostanie nowe ciało
  bo z tym ciałem „nie wygracie”
  glupio postepuje kto wie a wmawia sobie nie wiem bo tak mi pasuje

  łatwiej byc głupcem niz uwierzyc

 33. Taka mała ale to na prawdę mała uwaga do waszej dyskusji jeśli chodzi o cytat (Rzym. 14, 1-6) Wszystkim to czytającym zwracam uwagę że jest tu mowa nie o święceniu dnia tego lub innego lecz o przestrzeganiu postów wegetariańskich i że one dla Boga nie maja znaczenia…Pozdrawiam!

 34. @Szymon
  Obawiam się, że się powoli zaczyna.Wprowadzono już chyba coś, co nazywa się ustawodawstwem niedzielnym.U nas w Łodzi prawie wszystkie sklepy był dzisiaj pozamykane.Nie mogłem kupić podstawowych produktów.I co Ty na to? Chyba tutaj kościół zaczyna wymuszać na ludziach jakieś niebiblijne przekonania.

 35. @Maciej 35
  Zgadza się w Polsce nie mamy za bardzo rozdziału Kościoła od Państwa. Niestety w naszym prawie jest wiele nadużyć, Polacy muszą się wiele nauczyć na czym polega wolność – lata komunizmu i potem socjalizmu zrobiły swoje.
  Jednak takie przepisy i takie prawa niedzielne były już bardzo często na przestrzeni dziejów dlatego to co się dzieje w Polsce nie jest aż tak bardzo istotne (choć jest kolejną cegiełką dołożoną do budowania pomostu między Państwem a Kościołem).
  Problem będzie wtedy kiedy to Stany Zjednoczone Ameryki wprowadzą taki przepis ponieważ to właśnie USA było miejscem, które dał Bóg dla prześladowanych protestantów. Miejsce gdzie wolność była podstawą rządów. Jeśli ostatnie wolne miejsce na ziemi będzie zakazywało życia w zgodzie z prawem Bożym to wtedy Pan zacznie działać i spadną plagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 characters available

CY1nzy

Please type the text above: