Śmierć

Pobierz audio
Pobierz video

Demaskuje pierwsze a zarazem najczęściej powielane w naszych czasach kłamstwo Szatana. Mówię o tym czym jest śmierć oraz o nieśmiertelności duszy.

12 thoughts on “Śmierć

 1. Dobre pytanie.
  Moim zdaniem to jeśli bierzemy tę przypowieść w dosłownym jej znaczeniu to wszystko należy tłumaczyć dosłownie (również łono Abrahama;P) a nie tylko wybrane fragmenty pasujące to pewnej wymyślonej doktryny.
  Jeśli jednak zaczynamy traktować tę przypowieść dosłownie to od razu widać, że całość niema sensu.
  Celem tej przypowieści jest uzmysłowienie słuchaczowi, że za życia ma dbać o potrzebujących. Wydaje mi się, że należy przypowieści interpretować jak przypowieści – bajki / historyjki z morałem.

 2. Bardzo fajny odcinek, najlepszy z tych, które oglądałem 🙂
  Tylko jestem ciekaw co sądzisz w takim razie o fragmencie:
  Bo jak nowe niebiosa i nowa ziemia, które Ja uczynię, trwać będą przede Mną – wyrocznia Pana – tak będzie trwało wasze potomstwo i wasze imię.
  Sprawdzi się to, że każdego miesiąca podczas nowiu i każdego tygodnia w szabat, przyjdzie każdy człowiek, by Mi oddać pokłon – mówi Pan.
  A gdy wyjdą, ujrzą trupy ludzi, którzy się zbuntowali przeciwko Mnie: bo robak ich nie zginie, i nie zagaśnie ich ogień, i będą oni odrazą dla wszelkiej istoty żyjącej.

  Izaj 66:22 – Izaj 66:24
  ?

 3. Proroctwa z końca księgi Izajasza są na prawdę dziwne i muszę przyznać, że nie mam jeszcze wyrobionego zdania co do niektórych z nich (na przykład co do tego, że jest tam mowa o tym, że jeśli ktoś umrze w wieku 100 lat będzie uznany za młodzieńca).
  Niektórzy mówią, że są to proroctwa warunkowe. Miały się one wypełnić pod warunkiem przyjęcia przez Żydów Mesjasza ale jak to jest naprawdę to nie wiem. Na pewno kiedyś zbadam sprawę dokładnie. Teraz jednak wolę się nie wypowiadać stanowczo.

  Jeżeli ten tekst miałby się tyczyć nowej ziemi to trzeba zauważyć, że jest tu napisane: „A gdy wyjdą, ujrzą trupy ludzi” czyli trupy a nie żywych ludzi:)

  Widzę, że nieźle posługujesz się Biblią:) Nie myślałeś o nagraniu odcinka?

 4. No w sumie spostrzeżenie banalne, a jakoś na nie nie wpadłem, moja potencja intelektualna jest daleka od ideału jak widać 🙂

  Oj nie, stosunkowo niedawno podjąłem decyzję o wyjściu z kościoła. Ma to swoje duże konsekwencje, między innymi takie, że trzeba sobie wszystko poukładać w głowie praktycznie od nowa, więc na bardzo dużo rzeczy nie mam wyrobionego zdania. Na razie sobie czytam opinie, poznaję różne podejścia, oczywiście czytam Biblię. I ciężko się przebić, bo co osoba to opinia i właściwie większość koncepcji opiera się na hiperbolizowaniu paru cytatów przy ominięciu innych. A zacietrzewienie niektórych chrześcijan i okopanie się w swoich jedynie słusznych poglądach jest dodatkowo odpychające :/
  Także moje poszukiwania przyprowadziły mnie m.in. tutaj, bardzo mi się podoba Twój podcast i Twoje podejście do nagrywania.
  Może coś kiedyś zrobię z pogranicza, na razie zbieram pomysły.

 5. Osobiście też uważam, że „karą za grzech jest śmierć”, a piekło to po prostu grób. Mam jednak kilka ciekawych przemyśleń. Po pierwsze uważam, że łotr rzeczywiście mógł być w raju z Jezusem. Dlaczego? Ano dlatego, że raj wydaje mi się nie jest miejscem gdzie Bóg mieszka, więc ten fragment gdzie Jezus mówi, że nie poszedł do Ojca może być prawdą i jednocześnie to że był w raju może być prawdą. To słowo „raj” występuje w Biblii dosłownie chyba w 3 miejscach i oznacza konkretne miejsce które Bóg przygotował dla Adama i Ewy. Jezus pojednał nas z Ojcem i wydaje mi się, że dzięki temu jest możliwe żeby człowiek powrócil do Raju. Zresztą Jezus mówi, że przygotowuje nam (wierzącym) miejsce w domu Ojca. Nie wydaje mi się żeby mówił o raju bo ten został już dawno stworzony i przygotowany. Tak kombinuje, że od momentu kiedy Jezus umarł za nas, ten miecz który bronił dostępu do raju został zdjety. Wydaje mi sie też, że śmierć Jezusa była jakby punktem przełomowym i od tego momentu, część ludzi wskrzesza.

  „Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha. A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.”

  Jak widać kiedy Jezus umarł miały miejsce masowe zmartwychwstania świętych, więc i łotra mógł wskrzesić i zabrać do raju. Ostatnio też myślałem nad pewnymi fragmentami i doszedłem do wniosku że będzie różna nagroda dla poszczególnych ludzi. W niektórych wersetach czytamy, że będzie nowa ziemia na której będą mieszkać ludzie. W innych że święci będą mieszkać u Boga. Nie sądze, że Bóg będzie mieszkał na tej nowej ziemi. Zauważmy że Bóg przecież zbawi nie tylko wierzącyh :

  „Właśnie o to trudzimy się i walczymy, ponieważ złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawcą wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących.”

  Tak kombinuje, że może dla tych wybranych których Bóg powołał i zabierze ich do siebie będzie mieszkanie w niebie u Boga, a dla pozostałych na nowej ziemi? Nie wiem czy takie rozumowanie ma jakikolwiek sens 😀 Ale tak kombinuje. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

  Z tym zmartwychwstaniem też dziwne, bo jest wyraźnie mowa że niektórzy śpią i czekają, a z drugiej strony widzimy że część zmartwychwstała. Myślę, że to może się pozmianiało wraz z ofiarą Jezusa.

 6. @Michał
  Niektórzy w istocie zmartwychwstali ale były to wyjątki o których mamy wyraźnie w Piśmie napisane. Jezus chciał nam dowieźć, że ma taką moc.
  Nie wydaje mi się aby ludzie byli jakoś rozdzieleni w kwestii tego gdzie się mają znajdować po zmartwychwstaniu – albo jesteś zbawiony albo potępiony.

  Zwróć uwagę, że Bóg będzie mieszkał z wybawionymi na Ziemi:

  „I widziałem nowe niebo i nową ziemię…” [Obj 21:1]
  „I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga…”[Obj 21:2]
  „I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi.”
  [Obj 21:3]

  Czyli Bóg będzie mieszkał na nowej ziemi z wybawionymi. Niesamowite?

  W sprawie raju to dokładnie chodzi o Eden w którym żył Adam i Ewa i który to utracili. Pytanie pozostaje gdzie był Eden? Otóż Eden był na Ziemi. W momencie gdy Adam i Ewa zgrzeszyli to zostali z niego wyrzuceni a jakiś miecz pilnował do niego dostępu. W czasie potopu zostało wszystko albo zabrane albo po prostu zalane i zniszczone.
  Jednak mamy niesamowite obietnice, że Bóg odnowi tę ziemie i stworzy ogród Eden na nowo. Właśnie na tej Ziemi. Jednak aby to był raj to Ziemia w obecnym stanie musi najpierw zostać zniszczona wraz z całym skażeniem i grzechem na niej się znajdującym.

 7. “Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha. A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.”

  Odnosząc się do tego fragmentu jak i tego o ukrzyżowaniu uważam „teorię przecinka” za ciekawą i raczej słuszną . Wiadomo że ludzie po śmierci nie mieli świadomości i trafiali do podziemi. Znakiem tego że łotr też tam trafił na ten czas kiedy Jezus zstąpił do szeolu, tak aby i tam ogłoszona była ewangelia potrzebna do zmartwychwstania w ciele. Zastanawia mnie tylko to że łotr uwierzył w Chrystusa jeszcze przed śmiercią, i przed śmiercią dana była mu obietnica a pozostałym z podziemi Pan nasz Jezus jako że go nie znali wcześniej, musiał się im objawić. Łącząc jednak fakty. Wyszedłem z katolicyzmu jakiś czas tema a tam mi tłumaczono że wypowiedz „… dziś będziesz ze mną w raju” tyczy się Boga Ojca jako że jedno jest s synem swoim.

  Świetne są te twoje filmiki Szymonie. Fajny prosty przekaz, przyjemnie się słucha i naprawdę sporo dociera.
  ps. czekam na dalszy ciąg, koniec świata 😀

 8. Spędzasz księżom sen z powiek 🙂 Od dawna szukałam takiego programu. Jak mówi Biblia – kto szuka ten znajdzie. Jestem wychowana w wierze katolickiej ale czuję, że chrześcijaństwo to coś więcej niż msza.
  Masz coś czego mi brakuje. Ja też to chcę!

 9. A co z tymi jeńcami z Ef 4:8?
  „Dlatego powiedziano: Wstąpiwszy na wysokość, Powiódł za sobą jeńców I ludzi darami obdarzył. ”
  Jak rozumiecie ten werset?

 10. Zgodnie z proroctwem jakim było święto pierwocin (mówię o tym więcej w odcinku „Święta”) Jezus po zmartwychwstaniu wzbudził niektórych wiernych:

  I groby się otworzyły, i wiele ciał świętych, którzy zasnęli, zostało wzbudzonych;
  I wyszli z grobów po jego zmartwychwstaniu, i weszli do świętego miasta, i ukazali się wielu.
  Mat 27:52-53

  Tym samym dał dowód tego, że to On jest „zmartwychwstanie i żywot”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 characters available

R1e9o

Please type the text above: