16 thoughts on “Teoria Płaskiej Ziemi

 1. Efekt Coriolisa.
  Rozpatrując taki obiekt jak Ziemia możemy zauważyć, że jej ruch obrotowy wokół własnej osi powoduje zakrzywienie toru ruchu ciał poruszających się po jej powierzchni. Choć na co dzień my tego nie odczuwamy ale ten efekt widoczny jest w przyrodzie:
  – na półkuli północnej wiatr ma tendencję do skręcania w prawo, a na południowej – w lewo;
  – na półkuli północnej mocniej podmywane są prawe brzegi rzek, na południowej – lewe;
  – na półkuli północnej cyklony poruszają się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, a na południowej zgodnie z nim;
  – wiry w wannie czy zlewie powstające przy spuszczaniu wody też mają inny kierunek obrotu po różnych stronach równika.
  Gdyby Ziemia była płaska wszystko kręciłoby się w jednym kierunku.

 2. Czlowieku t’en Twoja jeden dowod nie jest dowodem .ja dowodow mam 100 ze nasza ziemia jest plaska jak Pitsa. Dotlensie. Pomio i tak Cie pozdrawiam.

 3. Hej, dzięki za podesłane materiały.
  Kiedyś już się tego wszystkiego naoglądałem.
  Zwróć uwagę, że w tym eksperymencie ten plastik rozproszył to źródło światła co widać dokładnie w 2 minucie 15 sekundzie.
  W związku z tym ten eksperyment jest po prostu źle przeprowadzony.
  Poza tym na moich zdjęciach można zauważyć, że górne warstwy chmur nie są oświetlone.

 4. Ten plastik to soczewka, która działa tak jak woda w naszej atmosferze, a eksperyment jest jak najbardziej poprawny.
  Spróbuję podsumować ten temat. Starałem się w miarę krótko, ale i tak się nie udało.
  Mamy dwie koncepcje. Tą, która jest powszechnie nauczana w szkołach, że słońce stoi w miejscu, natomiast ziemia się porusza i tą, która mówi że słońce się porusza, a ziemia jest nieruchoma.
  Szukając informacji w tym temacie, mi przynajmniej nie udało się, znaleźć jednoznacznych i prawdziwych, naukowych dowodów na poparcie którejkolwiek z nich. Załóżmy więc, że nie mamy dowodów, a chcemy rozstrzygnąć, jak ten świat funkcjonuje. Czy byłoby rozsądnie pozwolić przemówić Biblii? Postarajcie się przeczytać każdy tekst ze zrozumieniem, bez pośpiechu.
  (12): … powiedział Jozue do Pana wobec Izraela: Słońce, zatrzymaj się w Gibeonie, A ty, księżycu, w dolinie Ajalon!
  (13): I zatrzymało się słońce, i stanął księżyc… I zatrzymało się słońce pośrodku nieba i nie śpieszyło się do zachodu nieomal przez cały dzień. [BW, Joz 10]
  „Zatrzymało się słońce”? Czy ono się w takim razie porusza?
  (8): …I cofnęło się słońce o dziesięć stopni na stopniach zegara, na których już zaszło. [BW, Iz 38]
  Jak zegar słoneczny mógłby się cofnąć, gdyby słońce stało w miejscu? Ziemia musiałaby się obrócić wstecz, prawda? A co jest napisane? Jest napisane wyraźnie, że słońce wykonało ten ruch.
  (6): Potem rzekł Bóg: Niech powstanie sklepienie pośród wód i niech oddzieli wody od wód!
  (7): Uczynił więc Bóg sklepienie, i oddzielił wody pod sklepieniem od wód nad sklepieniem; i tak się stało.
  (8): I nazwał Bóg sklepienie niebem…[BW, Rdz 1]
  (18): Potrafisz z Nim niebiosa rozciągać, twarde jak lustro z metalu? [BT, Hi 37]
  Czy z tego wynika, że nad sklepieniem, czyli nad niebem, stanowiącym solidną konstrukcję, jest woda?
  (4): Chwalcie go, najwyższe niebiosa I wody nad niebiosami! [BW, Ps 148]
  (11): W roku sześćsetnym życia Noego … wytrysnęły źródła wielkiej otchłani i otworzyły się upusty nieba. (12): I padał deszcz na ziemię przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy. [BW, Rdz 7]
  „Otworzyły się upusty nieba”? Woda nad niebem? To gdzie w takim razie jest słońce, księżyc i gwiazdy?
  (14): Potem rzekł Bóg: Niech powstaną światła na sklepieniu niebios, aby oddzielały dzień od nocy i były znakami dla oznaczania pór, dni i lat!
  (15): Niech będą światłami na sklepieniu niebios, aby świecić nad ziemią! I tak się stało.
  (16): I uczynił Bóg dwa wielkie światła: większe światło, aby rządziło dniem, i mniejsze światło, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy.
  (17): I umieścił je Bóg na sklepieniu niebios, aby świeciły nad ziemią. [BW, Rdz 1]
  Czy z tego wynika, że słońce, księżyc i gwiazdy są na sklepieniu niebios poniżej wody, która jest nad sklepieniem?
  cdn…

 5. (4): Ich zasięg rozchodzi się po całej ziemi i na krańce świata ich słowa. Na nich wystawił namiot słońcu.
  (5): A ono wychodzi jak oblubieniec ze swojej komnaty, cieszy się jak mocarz, który rozpoczyna bieg.
  (6): Wyrusza z jednego krańca nieba i obchodzi je aż na drugi kraniec, a nic nie ukryje się przed jego żarem. [NBG, Ps 19]
  Jak można wystawić słońcu namiot? Czy z tego wynika, że słońce jest i porusza się pod namiotem, który stoi oparty krańcach świata?
  Co jeszcze biblia mówi o niebie i ziemi? Zobaczmy koniecznie, bo robi się coraz ciekawiej.
  (3): …a jego światło sięga do krańców ziemi. [BW, Hi 37]
  (13): aby ogarnęła krańce ziemi, z której bezbożni zostaną strząśnięci? [BW, Hi 38]
  Czy tu jest napisane, że ziemia ma krańce? Bezbożni strząśnięci z krańców ziemi? Kula? I ma krańce?
  (4): Choćby twoi wygnańcy byli na krańcu nieba, to i stamtąd zgromadzi cię Pan, Bóg twój, i stamtąd cię zabierze, [BW, Pwt 30]
  Jak to możliwe, żeby Bóg zabrał ludzi z krańców nieba? Jeżeli ludzie żyją na ziemi, żeby to zdanie miało sens, kraniec nieba musiałby być jednocześnie krańcem ziemi. Czy to możliwe? Zobaczmy.
  (8): Tedy się wzruszyła, a zadrżała ziemia, a fundamenty nieba zatrząsnęły, i wzruszyły się dla gniewu jego. [BG, 2sm 22]
  Jeżeli ziemia zadrżała i fundamenty nieba zatrząsnęły, to czy z tego może wynikać, że niebo ma fundamenty w ziemi? Czy to może wyglądać jak namiot?
  (22): Siedzi nad okręgiem ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze; rozpostarł niebo jak zasłonę i rozciąga je jak namiot mieszkalny. [BW, Iz 40]
  (1): Potem widziałem czterech aniołów stojących na czterech krańcach ziemi… [BW, Ap 7]
  (36): I sprowadzę na Elam cztery wiatry z czterech krańców nieba… [BW, Jr 49]
  Mamy więc cztery krańce ziemi i cztery krańce nieba.
  (5): Ugruntowałeś ziemię na słupach jej, tak, że się nie poruszy na wieki wieczne. [BG, Ps 104]
  (30): … a będzie utwierdzony okrąg ziemi, aby się nie poruszył. [BG, 1krn 16]
  (1): Pan króluje… utwierdził też okrąg świata, aby się nie poruszył. [BG, Ps 93]
  cdn….

 6. To tylko część rzeczy, które można by w tym temacie jeszcze zamieścić.
  Czy Biblia mówi, że okrąg ziemi jest utwierdzony tak, że się nie poruszy? Czy mówi wyraźnie, że słońce się porusza?
  Mamy jak widać dwie koncepcje, w które można wierzyć, bo nauką nie można ich potwierdzić. Koncepcje całkowicie ze sobą sprzeczne, więc tylko jedna może być prawdziwa. Albo Bóg, Stwórca Nieba i Ziemi ma rację i słońce się porusza, a ziemia nie, albo Kopernik i „naukowcy” mają rację, i jest odwrotnie. Każdy ma swój rozum i sam musi dokonać wyboru komu wierzyć. Wystarczy poczytać kim był Kopernik i kiedy rozpowszechniono te teorie. Daty są szczególnie ciekawe. Ci którzy szukają prawdy, znajdą ją. Ci którzy nie szukają, będą trwać przy swoim. Ktoś mądrze powiedział, że łatwiej jest człowieka oszukać, niż przekonać go, że jest oszukiwany. To niestety smutny fakt. Prawda czasem wywraca nam świat do góry nogami i czasem zaboli. Mi osobiście nie pierwszy raz. Przyjmuję prawdę taką jaka jest. No cóż? Każdy musi przez to jakoś przejść, ale najważniejsze, by nie zapomnieć podziękować Bogu, za prawdę, którą dał nam w Biblii, bo dzięki niej możemy ustrzec się fałszu i zwiedzenia.
  Czy zatem ziemia jest obracającą się kulą czy jest płaska i nieruchoma? Sami oceńcie.

 7. „Ten plastik to soczewka, która działa tak jak woda w naszej atmosferze, a eksperyment jest jak najbardziej poprawny.”

  Skąd taka pewność? Bo koleś z filmu tak powiedział? Ten plastik to tylko plastik i wystarczy spojrzeć w 2 minucie 15 sekundzie tamtego materiału, że światło się rozchodzi ZUPEŁNIE inaczej w nim niż w atmosferze.

  „Załóżmy więc, że nie mamy dowodów, a chcemy rozstrzygnąć, jak ten świat funkcjonuje.”

  Znowu, masz błędne założenie. Problem w tym, że dowodów jest aż za nadto a wszystkie „dowody” jakie dotąd widziałem na płaską ziemie okazały się kłamstwem – wiele to mówi na temat tych, którzy tę teorie propagują. Widziałeś komentarz na ten temat na kanale SciFun?

  Czy Bóg zatrzymał Słońce czy Ziemie gdy Jozue się modlił? TO NIE MA ZNACZENIA PONIEWAŻ RUCH JEST JEDNOSTKĄ WZGLĘDNĄ!
  Właściwie to nawet bym powiedział, że z punktu odniesienia Jozuego to Słońce się zatrzymało i tutaj nie ma to znaczenia czy Ziemia się kręci czy też Słońce wiruje nad powierzchnią Ziemi. Sorry ale to jest elementarna wiedza z fizyki.
  Zwróć uwagę, że nawet obecnie gdy wszyscy wierzą, że to ziemia wykonuje ruch obrotowy w okół własnej osi, to nawet teraz wszyscy mówią, że „zaszło słońce” albo „wzeszło słońce” – a przecież nikt w ten sposób nie wierzy (prawie nikt). To dlaczego tak się mówi? Ponieważ z naszego układu odniesienia to słońce zachodzi a nie, ziemia się kręci. Podsumowując: ruch jest pojęciem względnym.

  W kwestii powstania Ziemi to znowu możemy się odnosić do samej fizyki i zauważyć, że światło jakie widzimy to nie jest to samo światło jakie zostało wygenerowane przez źródło tego światła. Światło jako fala elektromagnetyczna będzie zauważane gdy na coś padnie. Z tego względu potrzebne jest sklepienie. Z naszej perspektywy te światła znajdują się na sklepieniu ale ich źródło wcale tam nie musi być.

  Jeśli chodzi o ów „namiot” to zauważ, że jest to literacki język opisujący coś zupełnie innego: Bóg chce nam przekazać, że uczynił Ziemię na mieszkanie dla nas. On nas nie uczy o kosmosie oraz ten fragment nie ma na celu przekazać nam informacji na temat budowy Ziemi. Nie to jest celem a język tu użyty jest przenośnią.

  Gdy Bóg mówi, że okrąg Ziemi się nie poruszy to znowu: o jakim punkcie odniesienia mówimy? Ponieważ wszystko jest w ruchu i nawet w teorii płaskiej ziemi ów „dysk” ziemi nie jest w totalnym bezruchu. Gdy Bóg mówi nam te rzeczy to czy chce nas nauczyć czegoś o kosmosie czy raczej dać nam do zrozumienia, że On stworzył tak te planetę, że ona się nie rozleci? Ten werset przeczy temu, że jest ona rzekomo na słupach: 'Rozciąga horyzont nad miejscem próżnym, a ziemię zawiesił na niczym’ (Hiob 26:7) – czy zatem Biblia sobie przeczy czy może jednak nie należy przenośni traktować dosłownie?

  Powiem Ci w ten sposób: Jeśli Biblia nauczała, że Ziemia jest płaska to przyjął bym taką naukę „na ślepo” i nie zważałbym na szyderstwa innych (z resztą i tak mam ich sporo). Jednak Biblia tak nie naucza i się ostro zawiedziesz jak sobie to uświadomisz.

 8. Hioba, Biblia Warszawska
  38:4
  Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz.
  38:6
  Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny?

  King James Version
  Who laid the foundations of the earth, that it should not be removed for ever.
  Księga Psalmów 104,5

  Biblia Gdańska
  Ugruntowałeś ziemię na słupach jej, tak, że się nie poruszy na wieki wieczne.
  Psalmów 104,5

  Sporo się nauczyłem z Twoich wykładów. Jednak wnioski z obserwacji bez wiedzy o zjawisku, które obserwowałeś w tym filmiku są błędne.

  Przy okazji dodam, że objaśnienie na czym Jezus zbudował swoje zgromadzenie wybranych jest naciągane i błędne. Dodam, że nie zbudował go na Piotrze-kamyku.

  Niech Cię Bóg prowadzi.

 9. Hej,
  Dzięki za komentarz.
  Myślę, jednak, że wnioski zwolenników płaskiej Ziemi są błędne. Kłócić się o to nie będę.

  Skoro Ziemia jest założona na „słupach” to co zrobić z tym wersetem:

  „Rozciąga horyzont nad miejscem próżnym, a ziemię zawiesił na niczym” (Hiob 26:7)

  Nie ma co naciągać „przenośni” i na siłę próbować zrozumieć ją dosłownie dlatego na Twoim miejscu nie upierałbym się tak przy tych „słupach”, na których rzekomo Ziemia jest założona.

 10. Podam tylko kilka faktów o Koperniku, które są w Wikipedii.
  1. W Krakowie otrzymał niższe święcenia.
  2. Na sejmiku warmińskim potępił reformację.
  3. Pierwsze wydanie swojej epokowej pracy dedykował papieżowi Pawłowi III.
  4. W 1513 opracował i wysłał do Rzymu własny projekt reformy kalendarza.
  5. Marcin Luter skrytykował teorię Kopernika, uważając, że „wywraca ona astronomię do góry nogami”.
  6. Z Indeksu Ksiąg Zakazanych w 1835 r. znika zapis zakazujący dzieł traktujących o heliocentryzmie.
  Tuż przed wprowadzeniem teorii Darwina? W okolicach 1844 roku? Hmm… Ciekawe.
  Szatan zna biblię lepiej niż my. Czy on wie, że czasu ma niewiele? Czy wie, że wkrótce zostanie wyrzucony z nieba, o czym ostrzega nas Jan w Objawieniu? Może więc szykuje sobie “miękkie lądowanie” połączone ze zwiedzeniem? Nie wiem co wymyślił, ale skoro spadnie z nieba, to czy mogłoby to być coś związanego z “przybyszami z kosmosu”? Żeby to zrealizować, to co jest mu potrzebne? Trzeba “zbudować” przede wszystkim kosmos, w wyobraźni tych, których chce się oszukać. Więc co? Wymyślił kłamstwo z nieskończonym wszechświatem, po czym wraz z teorią ewolucji, wprowadził to do szkół, aby faszerować tym dzieci od małego. Przecież one nie są w stanie tego zakwestionować, a kłamstwo powtórzone tysiąc razy…
  Zwrócę uwagę na pewną rzecz. W teorii ewolucji występują jakieś ogromne, nierealne liczby lat, ile to już ma ten świat, a wszystko powstało z wielkiego wybuchu, a człowiek z małpy. Mam nadzieję, że nikt w to nie wierzy. Ale zaraz. Jak już to wszystko wybuchło, to powstały miliardy gwiazd i galaktyk, oddalonych od siebie o jakieś niewyobrażalne odległości. No i co? Większość w to wierzy, choć od razu widać po tych niewyobrażalnych liczbach, że te dwie teorie mają wspólnego ojca. Dziwię się, że tak łatwo daje się wiarę takim niby “naukowcom”, na dodatek próbując dopasować ich kłamstwa do Biblii, że to niby jakoś da się wytłumaczyć językiem literackim.
  Biblia mówi wyraźnie:
  (16): Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów…[BW, 2tm 3]
  Więc, gdy chcę rozstrzygnąć jakąkolwiek rozważaną kwestię, odwołuję się do jedynego autorytetu, którym jest Biblia. Nie ma dziś na świecie innego ponad nią, a Bóg zadbał o to, abyśmy odnaleźli tam odpowiedzi na wszystkie nasze wątpliwości. Na wszystkie! Jezus tak powiedział, ja w to wierzę i to jest pewne. Więc pytam się. Kim jest SciFun? Kopernik? Darwin?
  (3): Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce, (4): i odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom. [BW, 2tm 4]
  Czy istnieje na tym świecie kult słońca? Kto za tym stoi? Kto chce być w centrum? Ponad Bogiem?
  Żeby stanąć nad Bogiem i być w centrum, trzeba umieścić słońce nad niebem daleko w kosmosie i utożsamić się ze słońcem. Czyli stworzyć heliocentryzm. Ciekawe czyj to pomysł?
  Na koniec mały humorystyczny akcent:
  https://www.youtube.com/watch?v=I0WMI0F_rh8

 11. Gdyby teoria płaskiej ziemi była jasno wyłożona w Biblii to bym się z Tobą zgodził ponieważ ponad wszystko trzeba przyjąć to co mówi Biblia. Tak jednak nie jest.
  Biblia nie mówi o wszystkich rzeczach i wszystkich zjawiskach jakie obserwujemy. Jest ona ograniczona do rzeczy, które są niezbędne dla naszego zbawienia.

  Ludzie zrobili niesamowite pieniądze na filmach YT propagujących teorię płaskiej ziemi dlaczego mam twierdzić, że tutaj nie ma konfliktu interesów?

  Jeśli chodzi o „kosmitów” to rzeczywiście tak może być ale każdy kto wierzy w Pismo Święte jest bezpieczny ponieważ jest tam dokładnie napisane w jaki sposób Jezus przyjdzie po raz kolejny. Wiedza co do kształtu ziemi nic tu nie zmienia. Tym bardziej, że płaskoziemcy wierzą w kosmos tylko uważają, że ziemia jest „dyskiem” a nie kulą. Księga Joba przecież mówi wyraźnie, że ziemia jest zawieszona w próżni.

 12. Czy możemy być spokojni, że nie ulegniemy zwiedzeniu, bo znamy opis ponownego przyjścia Jezusa? Zobaczmy, o czym przestrzega nas Biblia.
  (22): … i czynić będą znaki i cuda, aby o ile można, zwieść wybranych. [BW, Mk 13]
  Zwieść wybranych? Przecież oni wiedzą jak będzie wyglądało ponowne przyjście. Jak można ich zwieść? W Biblii nie ma przypadkowych rzeczy. Powinniśmy więc zachować czujność. Czy to zwiedzenie może mieć związek z kształtem ziemi, tego nie wiem, ale też nie mogę tego wykluczyć. Czy jezuici stoją zawsze na obu frontach? Czy powinniśmy się więc spodziewać ich jako propagatorów heliocentryzmu oraz fałszywych płaskoziemców? Jak najbardziej. Dlatego zachowując czujność zrobię tak jak mówi Biblia:
  (11): Przywdziejcie całą zbroję Bożą, abyście mogli ostać się przed zasadzkami diabelskimi.(12): Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich. (13): Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się. [BW, Ef 6]
  Czy zawarte w Biblii informacje są wystarczająco dokładne aby myślący logicznie człowiek mógł na ich podstawie namalować obraz otaczającej go rzeczywistości, aby czasem nie uległ jakiemuś zwiedzeniu? Nie jesteśmy w stanie unieść się na tyle wysoko aby zobaczyć kształt ziemi, ale możemy sprawdzić inne rzeczy, aby ocenić czy opis jest precyzyjny. Chciałbym skupić się tu na świetle. To ciekawy temat i myślę, że wielu z Was będzie zaskoczonych. Co mówi Biblia?
  (3): I rzekł Bóg: Niech stanie się światłość. I stała się światłość.
  (4): I widział Bóg, że światłość była dobra. Oddzielił tedy Bóg światłość od ciemności.
  (5): I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą. I nastał wieczór, i nastał poranek – dzień pierwszy. [BW, Rdz 1]
  Mamy więc pierwsze światło – światłość nazwaną dniem.
  (16): I uczynił Bóg dwa wielkie światła: większe światło, aby rządziło dniem, i mniejsze światło, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy.
  (17): I umieścił je Bóg na sklepieniu niebios, aby świeciły nad ziemią.
  (19): I nastał wieczór, i nastał poranek – dzień czwarty. [BW, Rdz 1]
  Mamy więc kolejne światła: słońce, księżyc, oraz gwiazdy.
  Z tego wynika, że światło dzienne – światłość jest czymś innym niż światło słoneczne, bo było stworzone w dniu pierwszym, kiedy słońca jeszcze nie było. Słońce zaś zostało stworzone w dniu czwartym aby m.in. rządzić dniem, a rządzić dniem, to nie jest to samo, co być dniem. Księżyc natomiast stanowi jeszcze inne światło niż słońce i dzień.
  Czy tego uczono nas w szkole? Mnie uczono, że księżyc odbija światło słoneczne. Czy to jest prawda? Znalazłem dwa warte obejrzenia filmy. Sami oceńcie:
  https://www.youtube.com/watch?v=wLUmVyAp50I
  https://www.youtube.com/watch?v=R2DL_tn_a9M
  Jak więc wygląda ziemia? Tak jak uczą w szkole, czy tak jak mówi Biblia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 characters available

K2JG

Please type the text above: