22 thoughts on “Pytanie: Czy uznawanie Pawła za apostoła ma sens?

 1. Znakomity odcinek, dzięki. Dobrze rozprawiłeś się z tymi argumentami. Że też ja wcześniej nie pomyślałem o tym, że najpierw należy wyjaśnić sobie znaczenie słowa apostoł, wówczas bym nie zadał tego pytania. Dałem się wkręcić i faktycznie w pewnym momencie zostałem przekonany, że Paweł usiłował obalić zakon i jest siewcą kąkolu itd. Ech, Zaczynam obawiać się o siebie, jak mogę tak łatwo ulegać zwodniczym naukom..

 2. Jeszcze jedna sprawa: postawa Pawła z Tarsu (a jest o nim trochę źródeł pozabiblijnych) jest jednym z tzw. historycznych dowodów na zmartwychwstanie Jezusa. Chodzi o jego przemianę z wilka w zwierzynę, którą tłumaczyć może tylko coś dziwnego, a jako prominentna postać musiał nie mieć ważnego argumentu w walce z chrzejścijanami, a później z samym sobą – ciała Jezusa. Podważanie tej postaci jako wiarygodnego apostoła to bardzo karkołomna sprawa.

 3. Bardzo dobrze, ze brat zabral sie do rozszyfrowania Listow apostola Pawla, i zachecam wiecej. Przymierza i Proroctwa naleza do Izraela , a Laska zbawienia dla pogan zaczela sie od powolania Saula na apostola do pogan (Dzieje Ap. r.9) Od tego czasu Bog zrownal . Izraela z poganami, dzisiaj nie ma roznicy czy to zyd czy poganin, wszyscy nalezymy (wierzacy) do jednego Ciala Chrystusa, ktory jest budowany wylacznie przez wiare w Jezusa Chrystusa zabitego za nasze grzechy i trzeciego dnia zmarchwystal .List Sw. Pawla do Efezjan 2;8-10:Albowiem laska zbawieni jestescie przez wiare, i to nie z was;Bozy to dar.( 9)Nie z uczynkow, aby sie kto nie chlubil.(10 Jego bowiem dzielem jestesmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynkow, do ktorych przeznaczyl nas Bog, abysmy w nich chodzili.” Dalej Pawel pisze w rozdz. 3; 3 „Bo zapewne slyszeliscie o darze laski Bozej, ktora mi zostala dana dla waszego dobra,(3)Ze przez obiawienie zostala mi odslonieta tajemnica, jak powyzej krotko opisalem(5) Ktora nie byla znana synom ludzkim w dawnych pokoleniach,a teraz zostala obiawiona jego swietym apostolom i prorokom,(6) Mianowicie, ze poganie sa wspoldziedzicami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez ewangelie.” Duchowy Kosciol skadajacy sie z pogan i zydow(Od czasu Pawla) bedzie pochwycony, Pawel opisuje o tym w Liscie do Tesaloniczan 4;13-18 i w 1 liscie do Koryntian 15 ;51-58. Nasze wieczne zycie bedzie na okregach niebianskich; Efez.2;6 „I wraz z nim wzbudzil, w wraz z nim posadzil w okregach niebianskich w Chrystusie Jezusie.” Natomiast dla Izraela z okresu Starego Testamentu(dla usprawiedliwionych) i 12 apostolow i „malej trzodki”ktorzy chodzili z Panem Jezusem oraz inni jeszcze zydzi, ktorzy uwierzyli ,(do czasu powolania Pawla na apostola do pogan) oni odziedzicza ziemie – zycie wieczne na ziemi.Pan Jezus przed ukrzyzowaniem przygotowywal swoich uczniow (mala trzodke) do wejscia w czasy ostateczne czyli w ucisk i drugie Jego przyjscie w wielkiej chwale jako Krol krolow i Pan panow Ew. Mat. 24 i Obj.19;11-16. Ale Bog Ojciec przerwal na poczatku tego ucisku z powodu niewiary Izraela, ktorzy odrzucili Ducha Swietego, kamieniujac Szczepana, (Dzieje r.7) rozpoczynajac swoj ukryty od wiekow plan a mianowicie budowanie Nowego Stworzenia czyli Ciala Chrystusa skladajacego sie z pogan i zydow powolujac Pawla na apostola do tej budowli., (ktory pozniej bedzie pochwycony). Po pochwyceniu , zaczyna sie ten ucisk przepowiadany przez Pana Jezusa (7 lat wedlug proroctwa Daniela) i po tej wojnie, ktora stoczy Pan Jezus, odbedzie sie sad na ziemi zywych i umarlych, Ewang. Mateusza 25;31-46 . My, z czasu laski oddzielonej przez Pawla nie musimy obawiac sie tego ucisku i sadu, poniewaz (przed rozpoczeciem sie ucisku )bedziemy pochwyceni i zabrani do przygotowanego dla Ciala Chrystusa zycia wiecznego na okregach niebianskich. Dzieki i Chwala Panu Bogu za ta obietnice i laske w Panu Jezusie Chrystusie.
  Polecam dla znajacych jezyk angielski bardzo dobre Studiowanie Biblii ; http://www.shorewood bible church.org

 4. @Helena
  Dzięki za budujący komentarz.
  Mam tylko jedno pytanie, jeśli można. Gdzie jest napisane, że nie będzie nas na ziemi podczas ucisku, który się zbliża?

 5. ,,Potem my ,ktorzy pozostaniemy przy zyciu,razem z nimi porwani bedziemy w oblokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze bedziemy z Panem.Przeto pocieszajcie sie nawzajem tymi slowy.”’

 6. 1 List Sw. Pawla do Tesaloniczan 5;1 ” A o czasach i porach, bracia, nie ma potrzeby do was pisac(2) Sami bowiem dokladnie wiecie, iz dzien Panski przyjdzie jak zlodziej w nocy(3) Gdy mowic beda: Pokoj i bezpieczenstwo, wtedy przyjdzie na nich zaglada….(4) Wy zas , bracia, nie jestescie w ciemnosci, aby was dzien ten zaskoczyl.(5) Wy wszyscy bowiem synami swiatlosci jestescie i synami dnia. Nie nalezymy do nocy ani do ciemnosci”.
  Wczesniej ,Pawel w 4 rozdziale od 13-18 informuje wierzacych, ze beda pochwyceni przez Pana Jezusa w oblokach w powietrze na spotkanie Pana i do zycia wiecznego w niebie, a potem pisze, ze nie musza bac sie dnia Panskiego czyli ucisku , ktory nagle przyjdzie na ziemie i na tych, ktorzy dalej sa w ciemnosci (niezbawieni).
  Bardzo wazne jest umiec rozrozniac czasy np. w Dziejach Ap.1;6 „Gdy oni tedy sie zeszli, pytali go, mowiac; Panie, czy w tym czasie odbudujesz krolestwo Izraelowi? (7) Rzekl do nich; Nie wasza to rzecz znac czasy i chwile, ktore Ojciec w mocy swojej ustanowil”.
  Pan Jezus wiedzial, ze Izrael upadnie przez odrzucenie Ducha Sw ;. Dzieje Ap.r. 7, kiedy ukamieniowali Szczepana, i ze Bog Ojciec odkryje swoja tajemnice zakryta od wiekow, ktora byla objawiona Pawlowi jako pierwszemu (Ef 3;1-9 , Kol 1;24-26; Rz.16;25,26; 1Tim 2;4-7; Tit 1;2,3 . a wiec w samych listach Pawla znajdujemy doktryne, pozycje oraz przeznaczenie dla Ciala Chrystusa.
  W 2 liscie do Tymoteusza r. 2;15 pisze ” Staraj sie, abys sie doswiadczonym stawil Bogu robotnikiem, ktoryby sie nie zawstydzil i ktoryby dobrze rozbieral slowo prawdy.” Bibia Gdanska a takze w King James Vers. (ang), ktora najbardziej jest zblizona do orginalu.
  Calosc Pima Swietego jest dla nas , ale nie calosc Pisma Sw. jest do nas ,i o nas.

  pozdrawiam

 7. @Helena G.
  W 1 Tes 4 Paweł piszę o przyjściu Chrystusa: 1 Tes 4, 15: „…, że my, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli”
  Z tego wynika, że podczas tego wydarzenia wierzący będą na Ziemi. Dalej, w 5 rozdziale Paweł piszę trochę więcej o tym „dniu Pańskim”, że przyjdzie jak złodziej (bo niewierzący nie będą się spodziewać tego dnia w przeciwieństwie do wierzących, którzy nie są w ciemności) i, że podczas tego dnia będzie zagłada. Tak ja to rozumiem.

  O jakim zatem czasie piszę Daniel w 12 rozdziale, wersecie 1?

 8. Szymon ,dzieki za konwersacje , to jest bardzo budujace.
  Ksiega Daniela 12:1 mowi, ze o Wielkim Ucisku ( po pochwyceniu Ciala Chrystusa sladajacych sie z pogan i zydow) ,w drugiej polowie 70-tego tygodnia (3.5 roku ) wg proroctwa Daniela, bedzie wielkie przesladowanie zydow, jakiego dotad nigdy nie bylo.To bedzie proba wiary, ale oni beda wybawieni przez archaniola Michala.Pod koniec tego ucisku(czyli przesladowan i cierpien) Pan Jezus przyjdzie powtornie w mocy i chwale z wojskiem niebianskim w celu zniszczenia „zwierzecia z morza” czyli antychrysta, falszywego proroka i ich zwolennikow (Obj. 19,11-21 , Nogi Pana stana na Gorze Oliwnej, ktora rozpadnie sie na polowe, by dac schronienie przesladowanym ze swego ludu. Sad zywych odbedzie sie przed Jego Tronem Chwaly tzn. w Jego osobistej obecnosci.. Oddzieli On owce od kozlow na podstawie ich uczynkow w stosunku do swoich braci do resztki Izraela, Ew. Mat. 25;31-46 „Owcom po swojej prawicy otworzy wejscie do ziemskiego Krolestwa, pozostalych skieruje zgodnie z ich uczynkami do jeziora plonacego ogniem i siarka, gdzie znajdowac beda sie juz zwierze i falszywy prorok, wrzuceni zywcem. Obj. 19,20-21
  Wiecej w nastepnym…….

 9. Zawsze bardzo lubię porozmawiać na te tematy, Bóg nagradza tych którzy Go szukają:)
  Czytając proroctwo Daniela w rozdziale 9 odniosłem wrażenie, że 70 tygodni kończy się w roku 34 a.d. („70 tygodni wyznaczono twojemu ludowi”, początek to dekret o odbudowie Jerozolimy a koniec wypada właśnie w 34 roku. W środku tego tygodnia zniesie ofiary krwawe i z pokarmów – dokładnie to zrobił Jezus umierając na krzyżu.). Owszem, jest tam mowa też o tym co będzie robił Szatan ale jest to zwykły chiazm – środek literacki bardzo często używany w Biblii).

  Skąd wiemy, że ucisk (Dan 12, 1) będzie po pochwyceniu a nie przed? Po prostu tego ciągle nie widzę.

 10. Hello Brothers in Christ;
  It is a great joy to share some, important pivotal points of the sacred scriptures with you,
  the rapture, is not part of prophecy, Read Romans 11.25 , Col 1.26 1 Cor. 15.51 .
  the best way to define rapture is the word is in 1. Tes 4.17 caught up. When the body of Christ
  the Church all the saved people, of the REVELATION OF THE MYSTERY period of time, will meet THE LORD JESUS CHRIST in the clouds and in the AIR. this event was never prophecy by any prophet in the old testament scriptures.
  Notice the the difference of what was prophecy, by GOD in the prophets. see Zech. 14.4
  THE LORD JESUS CHRIST comes and will STAND in the earth with his two feet on mount
  of Olives , Rev 19.11 to Judge and make War. this is the second coming of the LORD JESUS CHRIST. see also Ezeq. Chpt. 38 and 39 . will be after zech.14.4.
  The rapture is also part of the second coming , but was never told by any prophet, only by the
  apostle of the gentiles Saul of Tarsus PAUL. in 1.tes chapter 4 and 5. Read 1.tes 5.19
  For God has not appointed us to wrath, but to obtain salvation by Christ
  Brother I hope you see this by faith, two aspects of Christ coming in power and glory, in the future.
  ONE IN THE AIR TO GET THE CHURCH OF THE BODY OF CHRIST .
  IS THE RESURRECTION OF THE SAINTS SAVED DURING THE TIME SINCE SAUL OF TARSUS WAS SAVED BY THE EXALTED CHRIST IN ACTS CHAPTER 9 JEW AND GENTILE AS NEW CREATURES UNTIL CHRIST WILL COME. IN THE CLOUDS.

  THE OTHER RESURRECTION MENTION IN THE BIBLE IS IN REV 12.5. DANIEL 12.2
  THIS ARE PART OF PROPHECY AND WILL TAKE PLACE AFTER THE LORD DEFEATS THE ANTICHRIST, EZEQUIEL 38 AND 39 JOEL CHAPTER 3 READ PLEASE ZEPHANIAH 3.8 AND AL NATIONS THAT ALLIED WITH ANTICHRIST WILL BE DESTROY BY THE LORD JESUS CHRIST. IN HIS SECOND COMING AND PUT HIS TWO FEET ON THE EARTH.
  Peace and Grace of THE LORD JESUS CHRIST be with you all .
  see you soon, I will explain with more verses later, and more details, Daniel 12.2. and Daniel 9.24, 25 26 . MARANATHA.

 11. I would like to apologize brothers but I made a mistake, when I mention the RESURRECTION, IN the book of REV. is REV. 20. 5 and Daniel 12.2. see you soon MARANATHA

 12. Szymon, bardzo podoba mi sie , ze nie opierasz sie w swoich nauczaniach na ludzkich naukach( tez teologi), a w modlitwie do Pana o wlasciwe zrozumienie Slowa Bozego.Ja tez modle sie codziennie do Pana czyste zrozumienie dla mnie.
  Sprobuje najpierw wyjasnic „czasy” o ktorych wczesniej napisalam.
  W liscie Pawla do Efezjan 2 , apostol Pawel wyjasnia 3 podstawowe podzialy dzialania Boga z ludzkoscia: -w przeszlosci w. 11,12, teraz, w. w. 13, i w przyszlosci, w.7

  _-W PRZESZLOSCI ; W liscie Pawla do Efezjan 2;11, 12 ; Pawel zamieszcza podstawowe informacje dotyczace podzialu miedzy obrzezanymi i nieobrzezanymi, pomiedzy narodem izraelskim a poganami. To obejmuje Ksiegi Starego Testamentu (1 Mojzeszowa 17;9-14 , 5 Mojz. 4; 5-8; 4 Mojz. 23;9) oraz w Ewangeliach Mateusza do Ewang. Jana ( Mat. 10;5,6 ;15; 24 ; Luk. 24;47 ; Jana 4;22), wczesny okres Dziejow Apost. 1;6-8 ; 2; 14,22,36; 5:32 ; 11;19 ) oraz list Pawla Do Rzymian 15;8.
  W okresie St. Testamentu az do ukrzyzowania Pana Jezusa , Narod izraelski byl jeszcze pod Prawem Mojzeszowym . Kiedy Zydzi odrzucili Ducha Swietego kamieniujac Szczepana (Dzieje Ap. 7), i na skutek przesladowan i rozproszenia sie wierzacych Zydow w Jezusa Chrystusa , Ewangelia zostala przeniesiona dalej przez Jerozolime i Judee do Samarii i wielu innych ludzi uwierzylo. Wszyscy oni trzymali sie scisle Zakonu i ceremonialu naborzenstw izraelskich. Chocjaz spolecznosc Boza skladala sie w przewazajacej czesci z pozostalosci Izraela. Bog zabral sie do odstawienia swego ziemskiego ludu na bok, powolujac Saula na apostola do pogan (Dz.9), ktory wczesniej przesladowal w okrutny sposob pierwszych chrzescijan. Jemu to przekazal swoje mysli o sposobie formowania sie spolecznosci (Kosciola); bez roznicy zydzi i poganie , ktorzy uwierzyli w Jezusa Chrysusa zabitego na krzyzu za grzechy ludzi i 3-ciego dnia zmarchwystal .W tym czasie ,tak jakby zegar Bozy zatrzymal sie w Jego pracy.

  Od tego czasu rozpoczal sie nowy plan Bozy ;budowanie Kosciola Ciala Chrystusa dla wszystkich ludzi bez roznicy, Bog zada wylacznie wiary w ofiare Jego Syna. Tutaj jest ta przerwa w czasie (70 tyg. wg. proroctwa Daniela, pozostal jeszcze 1 tydzien czyli 7 lat, ten czas jest zawieszony az poganie w pelni wejda w budowie Kosciola Ciala Chrystusa)

  TERAZ – W liscie do Efezjan ap. Pawel wskazuje, ze poganie nie sa nadal dalecy, lecz srodkowa przegroda muru nieprzyjazni pomiedzy Izraelem a poganami zostala wyeliminowana i teraz „Wy , ktorzyscie byli dalekimi, staliscie sie bliskimi przez krew Chrystusowa” (Biblia Gdanska) .(Ef. 2:13). Listy Pawla od Rzymian do Filemona mowia nam o doktrynie udzielenia LASKI (Rz. 11:13 ; 15:16 ; 16:25 ; 1 Kor. 14:37 ; Ef 3:1-9.
  „Dlatego ja Pawel, jestem wiezniem Chrystusa Jezusa za was pogan(3), ze przez objawienie zostala mi odslanieta tajemnica…(9) I abym na swiatlo wywiodl tajemny plan, ukryty od wiekow w Bogu, ktory wszystko stworzyl.”

  W PRZYSZLYCH WIEKACH -Po pchwyceniu, Bog wraca znowu do Izraela .Nauki Pana Jezusa z przed ukrzyzowania (4 Ewangelie) staja sie znowu aktualne i musza wypenic sie. Bog przywroci swoje dawne zamiary i urzeczywistni je Ef. 2:7 tlumacza to Ksiegi od Listu do Hebrajczykow az do Objawienia Jana.
  Zbawienie wylacznie z laski konczy sie z pochwyceniem Ciala Chrystusa Kosciola. Na czas ucisku maja przygotowane Listy od Hebrajczykow do Obj. Jana , Bog bedzie zadal od wierzacych w Chrystusa Jezusa nie tylko wiary potrzebnej do zbawienia , ale dodatkowo dobrych uczynkow, o ktorych Pan Jezus mowil ,bedac jeszcze przed zlozeniem siebie na ofiare Bogu Ojcu za grzechy ludzi. np. porownaj List Pawla do Rzymian3:21-28, i 11:6 „A jesli z laski, to juz nie z uczynkow, bo inaczej laska nie bylaby laska.” 10:4 „Albowiem koncem zakonu jest Chrystus, aby byl usprawiedliwiony kazdy , kto wierzy.” Efez. 2:8,9 „Albowiem laska zbawieni jestescie przez wiare, i to nie z was; Bozy to dar.(9) „Nie z uczynkow, aby sie kto nie chlubil”
  Natomiast po pochwyceniu Kosciola,Bog koncentruje sie znowu na Izraelu, a poganie musza znowu jak kiedys dolaczyc do Izraela aby otrzymac zbawienie. Zbawienie otrzymaja ci, ktorzy beda miec wiare i dodatkowo dobre uczynki, np. w Liscie Jakuba (zwroc uwage do kogo on adresuje ten list; (do 12 pokolen Izraela) List Jakuba 2:14″ Coz to pomoze, bracia, moi, jesli ktos mowi, ze ma wiare, a nie ma uczynkow? Czy wiara moze go zbawic? ,wer. 17 „Tak i wiara, jesli nie ma uczynkow, martwa jest sama w sobie.” wer.24 „Widzicie, ze czlowiek bywa usprawiedliwiony z uczynkow, a nie tylko z wiary.” Ew. Mat.25:31-46.

  pozdrawiam
  ps. co stalo sie z komentarzem(w j. ang.) Enrique ,-bo byl dobry.

 13. Hej:)
  Strasznie nas spamują jacyś ludzie, dodając losowe komentarze z internetu. Często w języku angielskim. Nieopatrznie usunąłem komentarz Enrique. Na szczęście mogłem go przywrócić.

  Spróbuje się najpierw odnieść do tego co napisał Enrique. Otóż Pismo mówi o 3 przyjściach Chrystusa. Pierwsze było 2000 lat temu. Kolejne to właśnie to o którym piszę Paweł – wtedy to Jezus nie dotknie nawet ziemi. Ziemia zostanie zniszczona na 1000 lat. Wierni umarli zostaną wskrzeszeni a żyjący będą przemienieni. następnie wiernych Jezus zabierze do nieba. Tam właśnie będą sądzić świat. Na Ziemi zostanie tylko szatan i jego demony. Ziemia będzie dla niego więzieniem – „zostanie związany na 1000 lat” Obj 20,2. Po tym okresie następuje wskrzeszenie potępionych, szatan znowu zaczyna zwodzić narody, następnie miasto święte Nowe Jeruzalem zostaje spuszczone na ziemię i narody ruszają aby je zdobyć. Bóg jednak zsyła ogień z nieba i wszyscy wraz z szatanem giną w jeziorze ognia i siarki. To jest druga śmierć. Czyli schemat zdarzeń dokładnie taki jak jest to opisane w rozdziałach 19, 20 i 21 Objawienia.
  Wydaje mi się, że ta wersja wydarzeń zgadza się z każdym fragmentem Pisma.

  Teraz kwestia uczynków i łaski. Jeśli ktoś będzie zbawiony to jedynie z łaski:) Nikt nie będzie zbawiony na podstawie uczynków. Z uczynków można być jedynie potępionym.
  Otóż Pismo mówi, że każdy z ludzi jest grzeszny i, że każdy zgrzeszył. Skoro zapłatą za grzech jest śmierć to z tego wynika, że każdy potrzebuje/potrzebował łaski. Niektórzy Żydzi myśleli inaczej. Myśleli, że dobrymi uczynkami, mogą zadośćuczynić swoim grzechom. To jakby ofiara Kaina, próba przekupstwa Boga lub próba zrównania ich dobrych uczynków z zasługami Jezusa – jest to obrzydliwa doktryna.

  Czy to znaczy, że Żydzi nie musieli przestrzegać prawa? A może raczej, że Chrześcijanie powinni przestrzegać prawo! Tak właśnie jest.

  „…Zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą,” Gal 5,21

  To piszę Paweł nie do Żydów a do nawróconych pogan.

  My, będąc grzesznikami aby pojednać się z Bogiem potrzebujemy łaski. Tylko krew Chrystusa może zadośćuczynić naszym winom, żaden uczynek tego zrobić nie może. Jednak gdy Chrystus nas oczyści a my pójdziemy dalej grzeszyć to znowu potrzebujemy oczyszczenia. Więc przychodzimy pod krzyż błagając o kolejne oczyszczenie. W żadnym wypadku nie wolno nam odrzucić prawa. Ono opisuje charakter prawodawcy. Prawo opisuje co jest dobre a co złe. Zbawienie polega na wybawieniu od grzechu a nie w grzechu. Bóg chce nas uwolnić z niewoli grzechu. Dokładnie to robi Chrystus. Więc jak widzimy wiara bez uczynków jest martwa. Łaska Chrystusa powoduje to, że człowiek przestaje grzeszyć (łamać przykazania).

  Nie łudźmy się, w grzechu do Królestwa Niebieskiego nie wejdziemy. Łotr na krzyżu wszedł tam jako bezgrzeszny – Chrystus go oczyścił a on się nie skalał aż do śmierci.

  To czy chrześcijanin musi mieć uczynki czy nie jest wyjątkowo ważną kwestią.

  „Jeśli kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy.” 1Jana 2

  Widzimy zatem, że wiara bez uczynków jest martwa i Chrześcijanin musi mieć uczynki. Nie po to aby się zbawić ale z uwagi na to, że jest zbawiony.

 14. Witam, jak można w takim razie zinterpretować trzeci rozdział listu do rzymian ? Zwracając uwagę na siódmy werset tego rozdziału ? -” Ale jeżeli przez moje kłamstwo prawda Boża tym więcej się uwydatnia ku Jego chwale, jakim prawem jeszcze i ja mam być sądzony jako grzesznik?” Dlaczego Paweł pisze „przez moje kłamstwo” ? Pozdrawiam 🙂

 15. @Kolorowa
  Należy zastanowić się nad przesłaniem całego fragmentu Rzym 3:3-8.
  Otóż Paweł piszę, że każdy człowiek jest kłamcą. Co jest prawdą. Mówi też, że Bóg jest sprawiedliwy (nie może kłamać).
  Cała myśl tego fragmentu polega na tym, że gdy zestawimy upadłego człowieka ze świętym Bogiem to nasza nieprawość „uwydatnia sprawiedliwość Bożą” (Rzym 3:5).
  O to chodzi w tym fragmencie.
  Więc dalej Paweł pyta się. Skoro to, że my jako ludzie jesteśmy grzeszni i skoro właśnie ten fakt uwydatnia świętość Boga to dlaczego nas jeszcze oskarża? Tutaj Paweł robi wywód myślowy. Niektórzy (zwolennicy predestynacji) usprawiedliwiają swoje niecne czyny właśnie w ten sposób myśląc, Paweł zatem obnaża takie myślenie i pokazuje do czego ono prowadzi. W każdym razie konkluzja całości jest taka:

  „I czyż jest tak, jak nas spotwarzają i jak niektórzy powiadają, że my mówimy: Czyńmy złe, aby przyszło dobre? Potępienie takich jest sprawiedliwe.” Rzym 3:8

  Kto to jest kto „spotwarza” (szkaluje) Pawła o to, że niby on namawia do złego aby przyszło dobre? Czy nie właśnie autorzy tego typu artykułów o Pawłe? Potępienie takich jest sprawiedliwe.

  Wiemy przecież, że Paweł nauczał aby żyć zgodnie z prawdą. Już w tym samym liście mamy na przykład werset Rzym 1:18.
  Paweł jasno nauczał również tego, że należy przestrzegać przykazania Rzym 2:26-27.
  Nie ma mowy aby w tym fragmencie (Rzym 3:7) chodziło o namawianie do kłamstwa.

  Wczytaj się w kontekst a zobaczysz to jasno.

 16. Kolego przeraża mnie brak Twojego przygotowania. Brak zrozumienia kwestii przymierza i słów Chrystusa. Brak argumentacji. W jednym masz racje- jeśli ktoś nie chce poznać prawdy – nigdy jej nie pozna. Nie dałeś żadnego kontarargumentu, a miałam nadzieję że coś rzeczowego pozwoli mi przeanalizować sprawę Pawła. Czytałam art. na Zbawienie.com myślałam, że skoro podjąłeś temat to rzeczowo się odniesiesz do argumentacji. Żenada!!!

 17. „Koleżanko” problem jaki był poruszany na stronie „zbawienie.com” nie jest nowym problemem. Przeczytałem mnóstwo artykułów kwestionujących apostolstwo Pawła. Doszedłem do wniosku, że nie przekonam ludzi odrzucających połowę Nowego Testamentu rzeczowymi argumentami dlatego skupiłem się tylko na wykazaniu fałszu już w pierwszych paragrafach artykułu. Dalsza argumentacja nie miała by sensu ponieważ jeśli ktoś chcę przyjmować kłamstwa zapisane na początku to żaden argument go nie przekona.
  W kwestii przymierza, tak się składa, że jestem dość dobrze rozeznany i przeraża mnie fałsz jaki się wkradł do upadłych kościołów protestanckich mówiący jakoby przykazania dekalogu już nas nie obowiązywały. Paweł dość szczegółowo o tym mówi, cytując ST w Hebr 8:8-13

 18. Dzięki bardzo mi pomogłeś. Teraz czuję pokój w tym (choć nie na uczuciach tylko na Biblii należy polegać). Niech Cię Bóg błogosławi.

 19. Materiał zawodniczy przesiakniety masą znaków rekoma 666 , znaków rękoma piramidy itd.. I klamliwy. Bóg dal ludziom prawdę o fałszywym apostole. Chwała Panu Bogu

 20. Czyli, ze niby ja jakieś znaki rękoma robiłem w odcinku?
  Niesamowite jak ludzie mogą być owładnięci nienawiścią do pełnego Słowa Bożego. Ja chętnie porozmawiam na temat faktów i tych rzekomych twierdzeń, że Paweł jest fałszywym apostołem. No chyba, że fakty i rzeczywistość to też 666 według ciebie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 characters available

XliYP

Please type the text above: