20 thoughts on “Pytanie: Czym jest otchłań?

 1. Hm… tak myślałem co mi nie pasuje i już chyba wiem…
  Może zamiast rzucać co dwie sekundy cytatem, pomyślelibyście nad taką formą, w której mówicie wszystko swoimi słowami, a w trakcie mówienia na filmik jest naniesiony odnośnik do cytatu, ewentualnie biblijna treść, a na sam koniec lub w komentarzu pod odcinkiem wrzucacie to do kupy jeszcze raz? Dużo lepiej by się tego słuchało, można byłoby sprawdzić sobie na spokojnie. Ciężko się skupić jak tak miotacie tymi cytatami i do 20 minutowego filmiku już się 3 raz zabieram. Myślę, że by to pomogło.

 2. @Adam: Co masz na myśli wklejając sam link? Proszę o potraktowanie tego jako ostrzeżenia – linki bez choćby słowa wyjaśnienia będą traktowane jako SPAM.

 3. Zgadźam się z Pawłem. Mówcie od siebie podpierając się cytatami. Bo teraz to mówią cytaty. A ja chcę poznać inny punkt widzenia.

 4. @Michail W tym linku można znaleźć dość przekonywujące argumenty mówiące, iż Paweł wcale nie był prawdziwym apostołem. Na prawdę warto przeczytać.

 5. @Hubert
  Ten artykuł aż roi się od błędów i prowadzi do niewiary w Pismo Święte. Nie wiem czy jest sens rozpatrywać go tutaj. Może warto zadać osobne pytanie? Nie wiem kto jest autorem tego tekstu ale na pewno nie Duch Święty.
  Piotr uznawał pisma Pawła i przestrzegał przed ludźmi „niezbyt umocnionymi” którzy przekręcają jego pisma ku swej własnej zgubie (2 Piotra 3, 15-17). Nie daj się zwieść – Pismo Święte JEST Słowem Bożym.

  W kwestii odcinka to rzeczywiście wyszedł chaotycznie;/ Ten temat trzeba by kiedyś podjąć w pełno metrażowym odcinku. W sprawie wyświetlania tekstów to oczywiście można to zrobić ale jest to sporo pracy aby wszystko dobrze dopasować. Wydaje mi się, że można lepiej spożytkować ten czas (choćby na planowanie wypowiedzi tak aby było mniej chaotycznie). Poza tym mamy więcej słuchaczy niż widzów więc cytaty i tak trzeba czytać.

 6. Do you know the skills which i need to run a website business, I wish to display some useful
  information on my site to make money. Me not speaking
  about designing part, I know how to launch
  an internet site but how to start ways to get advertisements from companies, marketing, managing, updating, customer
  support and there are lots of more stuff that we need to any website business or
  some kind of other business in which we have been selling our services.

  Should i need to do any type of course. Do I have to hire
  staff for it. Please help thanks..

  My web page individual dental plans

 7. Witam! Przesyłam wątpliwości w sprawie otchłani
  1.Czy otchłań(abyssos) nie jest konkretnym miejscem, przecież Biblia wskazuje na nie. Czy demony nie znajdują się w konkretnym miejscu? A w związku z tym czy szatan nie będzie przebywał w konkretnym miejscu w otchłani?

  2.Jeżeli dobrze zrozumiałem państwa naukę to przy drugim zmartwychwstaniu wstaną tylko niesprawiedliwi, których będzie zwodził szatan. Po co ma zwodzić tych , których zwiódł już wcześniej, przecież są to ludzie niesprawiedliwi.

  3 .Ap20, 3. ” zamknął ją”. „zapieczętował”. Werset ten wskazuje na otchłań jako jakieś konkretne miejsce. Ziemi nie można zamknąć

  4.Jak rozumieć „aby już nie zwodził narodów”. Czy chodzi oto, że szatan od zwiedzenia Adama i Ewy zwodził narody do momenty powtórnego przyjścia Jezusa(chociaż Jezus nie ograniczył mu zwodzenia, ale brak ludzi to spowodowało) czy owe zwodzenie ma dotyczyć ludzi, którzy będą zyć na ziemi w czasie millenium, bo przecież czytamy,że owe zamknięcie i opieczętowanie ma zatrzymać zwodzenie?

  5.Ap20,8 wyjdzie by zwieść narody. Chodzi o narody .Natomiast w Ap20,5 czytamy o zmartwychwstaniu innych

  6. W Ap20,6 czytamy o panowaniu z Chrystusem w czasie tysiąca lat. A Ap 5,10 czytamy o panowaniu na ziemi. Dlaczego wierzycie,że w czasie milenium nie będzie nikogo na ziemi

 8. Jeszcze o otchłani

  Zarzuty 1. Ap 9,1 I zatrąbił piąty anioł; i widziałem gwiazdę, która spadła z nieba na ziemię; i dano jej klucz od studni otchłani. Widzimy tutaj,że istnieje jakaś otchłań jako miejsce nie ziemia. Tutaj ziemia jest odróżniona od otchłani,więc nie jest to to samo

  2.Ap 17,8 Zwierzę, które widziałeś, było i już go nie ma, i znowu wyjdzie z otchłani, i pójdzie na zatracenie. I zdumieją się mieszkańcy ziemi, których imiona nie są zapisane w księdze żywota od założenia świata, gdy ujrzą, że zwierzę to było i że go nie ma, i że znowu będzie. Tutaj także czytamy o konkretnym miejscu zwanym otchłanią
  3. Łk 8,31 I prosiły go, aby im nie nakazywał odejść w otchłań. Tutaj także widzimy,że istnieje jakieś miejsce zwane otchłanią i na pewno nie jest to ziemia
  4. 2P 2,4 Bóg bowiem nie oszczędził óg bowiem nie o szczędził aniołów, którzy zgrzeszyli, lecz strąciwszy do otchłani(tartaros), umieścił ich w mrocznych lochach, aby byli zachowani na sąd
  Tutaj także czytamy o miejscu w którym teraz przebywają niektóre demony

  .

 9. Ap 9,1 I zatrąbił piąty anioł; i widziałem gwiazdę, która spadła z nieba na ziemię; i dano jej klucz od studni otchłani.

  Czytając ten werset aż się prosi go przeczytać symbolicznie.

  „Otchłań jest konkretnym miejscem.”

  Otóż to słowo może oznaczać głębinę morską:) Ale czy tam jest teraz szatan i jego zastępy?

  1.Czy otchłań(abyssos) nie jest konkretnym miejscem, przecież Biblia wskazuje na nie.

  W którym miejscu? Przecież gdyby demony znajdowały się gdzieś indziej niż na Ziemi to nie mogłyby nas zwodzić a jednak ich działanie obserwujemy na Ziemi.

  2. Po co ma zwodzić tych , których zwiódł już wcześniej.

  Nie wiem po co, Biblia tak naucza. Po co w ogóle zgrzeszył i kogokolwiek zwodzi?

  3 .Ap20, 3. ” zamknął ją”. “zapieczętował”. Werset ten wskazuje na otchłań jako jakieś konkretne miejsce. Ziemi nie można zamknąć

  Tak ale można ten werset rozumieć symbolicznie zamiast tworzyć jakieś metafizyczne miejsca. Cała apokalipsa jest przecież symbolicznie napisana więc dlaczego ten fragment mamy brać dosłownie i tworzyć doktrynę o piekle totalnie sprzeczną z Biblia w której to Bóg smaży przez wieczność nieposłuszne mu istoty?

  ad 5 i 6:
  Gdy się dopełni tysiąc lat będzie zmartwychwstanie potępionych „4 …i nie przyjęli piętna jej na czoło swoje i na rękę swoję; i ożyli, i królowali z Chrystusem tysiąc lat.
  5 A insi z umarłych nie ożyli, ażby się skończyło tysiąc lat.”

  Następnie czytamy, że to sprawiedliwi będą królować przez tysiąc lat:
  6 Błogosławiony i święty, który ma część w pierwszem zmartwychwstaniu; albowiem nad tymi wtóra śmierć mocy nie ma; ale będą kapłanami Bożymi i Chrystusowymi, i będą z nim królować tysiąc lat.

  Kolejny werset wyraźnie mówi o tym, że kolejne wersety odnoszą się okresu PO TYSIĄCLECIU:

  7 A gdy się skończy tysiąc lat, będzie rozwiązany szatan z ciemnicy swojej,
  8 I wynijdzie, aby zwodził narody, które są na czterech węgłach ziemi, Goga, i Magoga, aby je zgromadził do bitwy; których liczba jest jako piasek morski.

  Czyli mamy wprost napisane, że po tysiącu latach będzie wskrzeszenie potępionych i szatan będzie ich zwodził aby ruszyli na Nowe Jeruzalem i razem z nim zginęli.

  Ap 5,10
  10 I uczyniłeś nas Bogu naszemu królami i kapłanami, i królować będziemy na ziemi.

  I tak się stanie. Przecież po tym tysiącleciu zostanie na Ziemię spuszczone Nowe Jeruzalem i to właśnie na Ziemi spędzimy wieczność.

  Jednak musi się wszystko wypełnić co jest napisane.
  Na przykład w Jana 14:2-3 Jezus mówi, że przygotuje nam miejsce w „domu Ojca”. Wniosek prosty, mamy mieszkać również w Niebie. Ale kiedy?
  Jak to wytłumaczyć?
  Ja to właśnie tak widzę jak przedstawiłem.

  —-
  Raz jeszcze podsumuję:
  1. Niedługo przyjdzie Chrystus i zniszczy całą Ziemię
  2. Swoich wiernych, którzy żyją przemieni
  3. Wiernych, którzy umarli, wskrzesi i da im nowe ciała
  4. Wszyscy zbawieni zostaną uniesieni w powietrze na spotkanie Pana (1 Tesaloniczan 4:17)
  5. Udamy się w kosmiczną podróż do „domu Ojca” (Jana 14:2-3)
  6. Na Ziemi nie będzie człowieka (Jeremiasza 4:23-25).
  7. Szatan będzie uwięziony na Ziemi, która będzie jak to Jeremiasz piszę w Jer 4:23 niepozorna i próżna – czyli w postaci otchłani – tak jak to było przed jej stworzeniem Gen 1:2
  8. Po tym wydarzeniu jest zmartwychwstanie niesprawiedliwych (Apokalipsa 20:5).
  9. Na Ziemie zostaje spuszczone miasto Nowe Jeruzalem (Ap 21)
  10. Szatan zwodzi narody i ruszają aby zdobyć Nowe Jeruzalem (Obj 20:9)
  11. Bóg spuszcza ogień z nieba i wszyscy wraz z demonami giną w jeziorze ognia i siarki. To jest druga śmierć.

  —-
  Tartar występuje tylko raz w nowym testamencie. Myślę, że warto się przyjrzeć dokładnie temu wersetowi

  2 Piotra 2:4
  Albowiem jeźli Bóg Aniołom, którzy byli zgrzeszyli, nie przepuścił, ale strąciwszy ich do piekła[tartaroo], podał łańcuchom[seirais: „kabel”, „lina”, „łańcuch”] ciemności[zophou, „głęboka/niska ciemność”, „mroczność”], aby byli zachowani na sąd:

  tartaroo jest czasownikiem od tartarus. Czyli można raczej powiedzieć, że Bóg ich „ztartarował” a nie gdzieś zrzucił.
  Ci upadli aniołowie, jako wynik ich grzechu i rebelii, zostali zrzuceni z najwyższych wysokości chwały do najgłębszej głębi ciemności – od usługujących aniołów do haniebnych więźniów oczekujących na sąd.

  Należy zauważyć, że zarówno źli ludzie jak i upadli aniołowie otrzymają karę dopiero po ustaleniu wyroku. Więc Tartar jest tutaj używane jako miejsca zatrzymania, nie męki.

 10. 1. Otóż to słowo może oznaczać głębinę morską:) Ale czy tam jest teraz szatan i jego zastępy?
  Odpowiedź
  Szatana teraz tam nie ma,ale jest otchłań jako konkretne jakieś miejsce nie ziemia
  2. 2P2,4
  Odpowiedź
  Zauważ,że aniołowie są wrzuceni do jakiegoś miejsca.I nie jest to ziemia.
  Nie odniosłeś się do Łk 8,31 I prosiły go, aby im nie nakazywał odejść w otchłań. Tutaj także widzimy,że istnieje jakieś miejsce zwane otchłanią i na pewno nie jest to ziemia

 11. „i na pewno nie jest to ziemia”
  Skąd ta pewność? Słowo otchłań jest użyte do Ziemi która nie miała kształtu. Do Ziemi przed tygodniem powstania („ciemność była nad otchłanią”).
  Czyli w zasadzie Biblia naucza dokładnie gdzie to jest:)

  W sprawie Łuk 8:31 to nie mam potrzeby interpretować słów demonów. Lepiej gdy pozostaniemy przy słowach Bożych. Poza tym, one mogły po prostu prosić aby Jezus nie wyrzucał ich do „nicości”. Może to się odnosić do stanu, w którym demon nie ma w posiadaniu żadnej istoty. W każdym razie nauka o piekle jako alternatywnej rzeczywistości oraz miejscu wiecznych męczarni była zawsze wykładana przez szatana i tutaj również jego zastępy tę naukę powtórzyły. Widzimy przynajmniej czego naucza szatan.

  W sprawie 2P2:4 zauważ, że nie ma tam słowa „wrzuceni”. Tak jak napisałem w poprzednim komentarzu jest tam czasownik utworzony od słowa Tartar. Nie ma tam słowa o wrzucaniu a raczej o „startarowaniu”.

 12. Witam! W sprawie Łk 8,31 nie pisałem nic o piekle o którym wspominasz.
  W dalszym ciągu twierdzę na podstawie tego wersetu,że otchłań to konkretne miejsce ,nie ziemia. Tak mówi Biblia.Czekam na odpowiedź w tej sprawie

 13. Czytamy w Starym Testamencie:

  Gen 1:2
  „A ziemia była niekształtowna i próżna, i ciemność była nad przepaścią, a Duch Boży unaszał się nad wodami.”

  W tym wersecie Septuaginta używa słowa αβυσσου – czyli otchłań.

  Nie wiem czy jest w piśmie gdzieś jeszcze jest napisane gdzie ta otchłań się znajduje. Mi się przypomina tylko ten fragment. Zauważ, że w nim podana lokalizacja tego miejsca.
  Zatem słowo otchłań jest czasem użyte do opisu Ziemi będącej pustkowiem, chaosem.

  Jego dosłowne znaczenie to przepaść / wielka dziura / głębina morska – o czym mówimy w odcinku.

 14. Witam! W takim razie demony zostały wyrzucone na ziemię?Dlaczego tak się bały ziemi?
  Ziemia tutaj opisywana nie jest chaosem takim jak w Gen1,2

 15. Zobacz jak wygląda opis całego zdarzenia w ewangelii Mateusza:

  Mat 8:28-33
  28 A gdy się on przewiózł na drugą stronę do krainy Giergiezeńczyków, zabieżeli mu dwaj opętani z grobów wychodzący, bardzo okrutni, tak iż nie mógł nikt przechodzić oną drogą.
  29 A oto zakrzyknęli, mówiąc: Cóż my z tobą mamy, Jezusie, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem, dręczyć nas?
  30 I była daleko od nich trzoda wielka świń pasących się.
  31 Tedy go dyjabli prosili, mówiąc: Jeźli nas wyganiasz, dopuść nam wnijść w trzodę tych świń.
  32 I rzekł im: Idźcie. A oni wyszedłszy, weszli w onę trzodę świń, a oto porwawszy się ona wszystka trzoda świń, z przykra wpadła w morze, i pozdychała w wodach.
  33 Lecz pasterze uciekli, a poszedłszy do miasta, opowiedzieli wszystko, i to, co się z onymi opętanymi stało.

  Czyli te demony bały się, że Jezus przyszedł ich męczyć przed czasem (Mat 8:29). Pewnie bały się, że to już koniec świata i, że Syn Boży przyszedł zniszczyć Ziemię i pozostawić ich na Ziemi bez ładu i kształtu – czyli w otchłani. Ta interpretacja bardziej do mnie przemawia bo nie trzeba tworzyć alternatywnych rzeczywistości i metafizycznych miejsc. A skoro proste rozwiązanie pasuje to dlaczego mamy tworzyć jakieś dziwne wierzenia?

 16. Witam! Dziękuję za odpowiedź.Przemyślę twoje słowa. Podsumujmy sprawę otchłani.
  W Biblii otchłań ma kilka znaczeń np.
  1.Ziemia jako pustkowie
  2.Grób
  3. Bliżej nieokreślona głębina

  Pozostaje jeszcze sprawa – Demony uwięzione w konkretnym miejscu

  ει γαρ ο θεος αγγελων αμαρτησαντων ουκ εφεισατο αλλα σειραις ζοφου ταρταρωσας παρεδωκεν εις κρισιν τετηρημενους 2P 2,4 Bóg bowiem nie oszczędził aniołów, którzy zgrzeszyli, lecz strąciwszy do otchłani(tartaros), umieścił ich w mrocznych lochach, aby byli zachowani na sąd;
  αγγελους τε τους μη τηρησαντας την εαυτων αρχην αλλα απολιποντας το ιδιον οικητηριον εις κρισιν μεγαλης ημερας δεσμοις αιδιοις υπο ζοφον τετηρηκεν Jud 6 Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;

  Zauważ,że demony są w jakimś konkretnym miejscu i nie jest to ziemia

  Pozdrawiam

 17. W Judy 6 nie ma mowy o tym, że trzyma ich w jakimś miejscu. Tak wygląda przekład interlinearny:

  αγγελους (Zwiastunów) τε τους μη (nie) τηρησαντας (którzy ustrzegli) την εαυτων (swego) αρχην (panowania / początku) αλλα (ale) απολιποντας (którzy pozostawili) το ιδιον (własne) οικητηριον (mieszkania) εις (na) κρισιν (sądu) μεγαλης (wielki) ημερας (dzień) δεσμοις (więzami) αιδιοις (wiecznymi) υπο (pod) ζοφον (mrokiem) τετηρηκεν (ustrzegł).

  Zwróć uwagę, że ten werset dokładnie się zgadza z tym co odpisałem Ci pisząc o 2P2:4.
  Demony opuściły swoje niebiańskie mieszkanie z wyboru a teraz już nie ma dla nich powrotu. W swoim zaślepieniu i ciemnocie oczekują dnia, w którym to na wieki zostaną zatraceni.

  To konkretne miejsce, o którym piszesz jest stanem umysłu, który jest pogrążony w ciemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 characters available

tIcv

Please type the text above: