Pytanie: Czy można modlić się do Ducha Świętego?

Pobierz audio

Duch Święty jako jedna z trzech Istot Bóstwa, Trójcy. Staram się omówić na podstawie Pisma, czy można i czy powinno się modlić do Ducha Świętego.

11 thoughts on “Pytanie: Czy można modlić się do Ducha Świętego?

 1. Świetny temat!
  Ileż to razy prosiłem o pomoc Ducha Świętego, Anioła Stróża…
  Odcinek raczej dla osób, które doświadczyły nieco mistycyzmu i spraw 'niewytłumaczalnych’, ale jakże przydatny dla takich jak ja, które nie za bardzo wiedzą czy rozmowa z Duchem Świętym jest czyms dobrym, czy niekoniecznie dobrym (wszak nasze modlitwy powinniśmy kierować bezposrednio do Boga… z tym, że jest Trójca Święta, która po części jest Bogiem…)
  Moja konkluzja jest taka, że Duch Święty, jako po części Bóg jest jak najbardziej odpowiednią 'istotą’ do modlitw przy założeniu, że nie czci się Ducha Świętego tak jak samego Boga, bo przecież Bóg jest jedyny, który ma być wysławiany… Nieco to zagmatwane, ale i logiczne dla tych, co juz trochę z Bogiem mieli styczności… ja miałem 🙂

  Jesli jestem w błędzie w jakimkolwiek aspekcie to poproszę o komentarz, wszak cechą ludzką jest błądzenie a cechą rozumu poszukiwanie prawdy.

 2. Hej

  Szkoda, że w zasadzie tylko z dwa zdania na temat podany, jako tytuł.
  Tematów po drodze poruszane całe mnóstwo i pewnie na każdy z nich można by prowadzić bardzo długie dyskusje, ponieważ i też takie się przez wieki toczyły. Może będzie inna okazja, aby to też zrobić tutaj-hehe.

  A co do pytania to przed odpowiedzią na nie zadaje sobie inne.
  Czy gdzieś w Piśmie znajdujemy modlitwy do Ducha Świętego?
  Dlaczego mając za Boga „istotę” doskonałą, wszechmocną mam szukać czegoś innego?
  Jeżeli Syn Boży i Bóg Ojciec są jedno, przy czym Jezus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a ludźmi to jak rozumieć modlitwę do Ducha Świętego?

  Nie widzę jakoś uzasadnienia do tego, aby modlić się do Ducha Świętego nawet wierząc, iż jest jedną z trzech „istot” Boga. Nawet po „nazwach” widać, iż istnieje pewna hierarchia i przydział ról w „trójcy” i po słowach Zbawiciela, który nauczył modlitwy kierował ją do Boga Ojca.

  Robert Koeseling z twojej wypowiedz wnioskuję, że rozumiesz „trójcę” dosyć specyficznie i chyba nie do końca zgodnie z ogólnie przyjętą definicją. Mam na myśli między innymi to:”… (wszak nasze modlitwy powinniśmy kierować bezposrednio do Boga… z tym, że jest Trójca Święta, która po części jest Bogiem…” oraz : „…do modlitw przy założeniu, że nie czci się Ducha Świętego tak jak samego Boga, bo przecież Bóg jest jedyny, który ma być wysławiany…”

  Pozdrawiam

 3. Łukaszu,
  Bóg, Syn i Duch Święty są jedno, „trzech jest świadków na niebie”, nie dwóch. Bóg ma być wysławiany w znaczeniu „Bóstwa”, Trzech Istot, choć Jednego i Jedynego Boga. Podpowiedz też proszę, gdzie w Piśmie znajdziemy modlitwy do Syna, ciekawi mnie to. Jeszcze jedno – Jezus pośrednikiem, ale dał nam „innego Pocieszyciela”. Kogo?

 4. Cześć

  Jeżeli możesz to napisz skąd ten zwrot: …Bóg, Syn i Duch Święty są jedno, “trzech jest świadków na niebie”… ? Czyżby 1 list Jana 5:7 ?

  „…Bóg ma być wysławiany w znaczeniu “Bóstwa”, Trzech Istot, choć Jednego i Jedynego Boga….” Jezus na konkretną prośbę udzielił konkretnej odpowiedzi: „Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje!” ?-Ewangelia Mateusza 6 rozdział

  „…Podpowiedz też proszę, gdzie w Piśmie znajdziemy modlitwy do Syna, ciekawi mnie to….” to już inny temat, chętnie pogadam o tym, ale skupy się może na tytule: Czy można modlić się do Ducha Świętego?

  „…Jeszcze jedno – Jezus pośrednikiem, ale dał nam “innego Pocieszyciela”. Kogo?…”
  Oczywiście dał Ducha Świętego.
  Nawet we fragmencie, o którym wspominasz Jezus mówi jak ma wyglądać modlitwa: „A o cokolwiek prosić będziecie w imieniu mojem, to uczynię, aby był uwielbiony Ojciec w Synu. Jeźli o co będziecie prosić w imieniu mojem, ja uczynię. Jeźli mię miłujecie, przykazania moje zachowajcie. A ja prosić będę Ojca, a innego pocieszyciela da wam, aby z wami mieszkał na wieki,” -Ewangelia Jana 14:13-16
  Modlitwa do Boga Ojca w imieniu Jezus Chrystusa.

  Pozdrawiam / Hej

 5. Hej,
  Dziękuję wszystkim komentującym za konstruktywne komentarze. Ciesze się, że swoimi słowami chcecie budować innych. Super:)
  Chciałbym jednak przestrzec was bracia abyśmy nie wchodzili za głęboko w samą istotę i naturę Boga. Ten temat, jak sami wiecie, jest rzeczą wykraczającą poza nasze zrozumienie. Bądźmy zatem ostrożni.

  W kwestii samego problemy „czy można modlić się do Ducha Świętego” to rozpatrzmy go „na chłopski rozum”. Skoro grzech to przestępstwo zakonu zatem czy mamy jakieś przykazanie zabraniające nam takich praktyk? Chyba nie.

  Warto jednak wspomnieć o wersecie z 1 Tym 2:5:

  „Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus. „

  Czyli, gdy rozmawiamy z Duchem Świętym, przychodźmy do Niego tak jakby przez Chrystusa. Inaczej mówiąc: pamiętajmy, że ten, który nas prowadzi jest jedno z Chrystusem Jezusem.

 6. Hej

  „…Ten temat, jak sami wiecie, jest rzeczą wykraczającą poza nasze zrozumienie. Bądźmy zatem ostrożni….”
  Zgadzam się, że tak powiem po części i jestem ostrożny, polegam na tym, co wiem na pewno oraz wspomniałem o tym we wcześniejszym poście.
  Dlatego też odcinek i wniosek z niego płynący raczej nie jest wynikiem takiej ostrożności, także moim zdaniem nieuargumentowany a jedynie wynikający z pewnych założeń, które ciężko potwierdzić na podstawie Pisma.

  „…Skoro grzech to przestępstwo zakonu zatem czy mamy jakieś przykazanie zabraniające nam takich praktyk? Chyba nie….”- wszystko pięknie, tyle, że pytanie odcinak było zupełnie inne a brzmi ono tak: Czy można modlić się do Ducha Świętego?

  „…“Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus…”
  I z tego fragmentu uważasz, iż
  ….”gdy rozmawiamy z Duchem Świętym, przychodźmy do Niego tak jakby przez Chrystusa….”?
  Ostrożnością bym tego na pewno nie nazwał.

 7. Ogólnie to nie na temat cały wykład praktycznie. A co do samego tematu to ja osobiscie nie modlę sie do Ducha Świętego. Dlaczego? No bo nie ma takiej modlitwy w Biblii, ale też nie widzę w zasadzie nic złego w tym aby się modlić do Niego. To też Bóg przecież.

 8. „Lecz gdy przyjdzie on, Duch prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę. Nie będzie bowiem mówił sam od siebie, ale będzie mówił to, co usłyszy, i oznajmi wam przyszłe rzeczy. On mnie uwielbi, bo weźmie z mojego i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że weźmie z mojego i wam oznajmi. Jan 16:13-15 ”
  Duch Święty jest naszym doradcą, przez Niego wiemy jak mamy żyć i być posłuszni by podobać się Bogu.
  ” Podobnie i Duch dopomaga naszej słabości. Nie wiemy bowiem, o co powinniśmy się modlić, jak trzeba, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach.
  A ten, który bada serca, wie, jaki jest zamysł Ducha, ponieważ według woli Boga wstawia się za świętymi. Rzm 8:26-27″
  ********************************
  W myśl w.w słów Szymona:
  „Chciałbym jednak przestrzec was bracia abyśmy nie wchodzili za głęboko w samą istotę i naturę Boga. Ten temat, jak sami wiecie, jest rzeczą wykraczającą poza nasze zrozumienie. Bądźmy zatem ostrożni.”
  biblia daje nam taki werset:
  „Abyśmy już nie byli dziećmi miotanymi i unoszonymi każdym powiewem nauki przez oszustwo ludzkie i przez podstęp prowadzący na manowce błędu.” Efz 4:14
  *********************
  Dlatego niektóre kwestie poruszane bez wyraźnego działania Bożego Ducha w nas lepiej zostawić,bo można się zagalopować.Uważam że w sprawie Ducha Świętego należy być niezwykle ostrożnym aby nie skończyć jak Ananiasz i Safira z dziejów.
  Bożego Błogosławieństwa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 characters available

oGheUy

Please type the text above: