Wino Babilonu – Czyściec

Pobierz audio
Pobierz video

Prezentujemy czym wg. KrK jest czyściec, co na ten temat mówi Pismo Święte i jak ta doktryna wpływa na stosunek wierzących do Boga.

5 thoughts on “Wino Babilonu – Czyściec

 1. Te księgi, które są w Biblii Tysiąclecia a nie ma ich np. w Biblii Warszawskiej nazywają się wtórnokanoniczne albo deuterokanoniczne, pod takimi nazwami występują w słownikach i encyklopediach. Znalazły się one w Septuagincie (po łacińsku „siedemdziesiąt” – chodzi o liczbę ksiąg), był to przekład dla „Greków”, czyli ówczesnych emigrantów i używany tylko przez nich. 🙂 Problem w tym, że były tam właśnie te księgi, które nie były używane w Izraelu jako Tanach (nie były częścią tzw. Biblii hebrajskiej używanej na terenie Palestyny), w całym Nowym Testamencie nikt ich nie cytuje z tego co pamiętam, więc musimy – moim zdaniem uczciwie – założyć, że za „natchnione” nie uznawali je ani pierwsi chrześcijanie, ani Jezus.

 2. Bardzo podoba mi się, jak prowadzicie rozmowę.
  Dużo się można od Was nauczyć.
  Cieszę się, że trafiłam na Waszą stronkę.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 3. Gwoli uściślenia: księgi Tobiasza, Judyty czy Barucha, znajdujące się w bibliach katolickich, mają dwojaką nazwę w zależności od…wyznania!

  Ich nazewnictwo zależy od uprzedniego założenia, czyli konkretnie od stosunku do nich – czy są natchnione (wtórnokanoniczne/deuterokanoniczne, czyli te, które znalazły się w kanonie natchnionych pism – katolicy), czy nienatchnione (apokryfy – protestanci) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 characters available

PuRv

Please type the text above: